ნენსი გუთრის საქმე: მესამე კვირა ძიებაში, დნმ-ის ტესტი ხელთათმანებზე
The Guardian 2 საათის წინ
ძებნა ნენსი გუთრის, 84 წლის დედის, NBC-ის Today შოუს წამყვანის, სავანა გუთრის, შევიდა მესამე კვირაში, რადგან გამომძიებლები მეზობლებს ორ მილამდე რადიუსში სთხოვენ სახლის ვიდეო კადრების გაზიარებას და ხელისუფლება დნმ-ის ტესტის შედეგებს ელოდება ხელთათმანების წყვილიდან, რომელიც სახლის მახლობლად იპოვეს.
ნენსი გუთრი ბოლოს ნახეს 31 იანვარს საღამოს, როდესაც ის სახლში მიიყვანეს კატალინას მთისწინეთში ტუსონის ჩრდილოეთით, არიზონაში, მას შემდეგ, რაც სადილობდა თავის უფროს ქალიშვილთან და სიძესთან ერთად. ის მეორე დღეს, როდესაც ის არ მივიდა მეგობრის სახლში, რათა ეკლესიის მსახურებას დასწრებოდა.
ხელისუფლებამ მისი გაუჩინარება გატაცებად გამოიძია და კვირას დილით, ორი კვირის შემდეგ, რაც ის დაიკარგა, დაპატიმრებები არ ყოფილა და არავინ არის პატიმრობაში.
კვირას FBI-მ განაცხადა განცხადებაში, რომელიც რამდენიმე საინფორმაციო საშუალებამ გაავრცელა, რომ ხელთათმანები, რომლებიც გუთრის სახლიდან დაახლოებით ორი მილის დაშორებით იპოვეს, "როგორც ჩანს, ემთხვევა სათვალთვალო ვიდეოში მყოფი სუბიექტის ხელთათმანებს".
სააგენტომ განაცხადა, რომ ხელთათმანები გაგზავნეს ფლორიდაში მდებარე ლაბორატორიაში დნმ-ის ტესტირებისთვის და რომ მათ მიიღეს წინასწარი შედეგები შაბათს და "ელოდებიან ხარისხის კონტროლს და ოფიციალურ დადასტურებას დღეს". "ეს პროცესი, როგორც წესი, 24 საათს გრძელდება მას შემდეგ, რაც ბიურო იღებს დნმ-ს", - დასძინა FBI-მ.
გამომძიებლებმა მოიპოვეს კარის ზარის კამერის კადრები გუთრის სახლიდან, რომლებზეც ნაჩვენებია ნიღბიანი ინდივიდი, რომელიც 1 თებერვლის დილით ადრე მივიდა, ატარებდა ზურგჩანთას და, როგორც ჩანს, ჰოლსტერირებული ცეცხლსასროლი იარაღი.
ხუთშაბათს FBI-მ გამოაქვეყნა ახალი დეტალები ვიდეოში მყოფი პირის შესახებ, აღწერა ისინი, როგორც "მამაკაცი, დაახლოებით 5'9" - 5'10" სიმაღლის, საშუალო აღნაგობით".
როდესაც ძიება გრძელდება, ხელისუფლება ითხოვს, რომ გუთრის სახლიდან ორი მილის რადიუსში მცხოვრებმა მაცხოვრებლებმა წარადგინონ ნებისმიერი სათვალთვალო კადრები, რომლებიც ჩაწერილია 1 იანვრიდან 2 თებერვლამდე. მათ მეზობლებს სთხოვეს წარმოადგინონ "ყველა ვიდეო კადრები, რომლებიც მოიცავს მანქანებს, მანქანების მოძრაობას, ადამიანებს/ფეხით მოსიარულეებს და ყველაფერს, რასაც მეზობლები თვლიან უჩვეულოდ ან მნიშვნელოვნად".
როდესაც გამოძიება მესამე კვირას შედის და აგრძელებს უზარმაზარ ეროვნულ ყურადღებას, დანაშაულის ბლოგერებმა და ნამდვილი დანაშაულის პოდკასტერებმა არიზონაში გამგზავრება დაიწყეს საქმის დასაფარად.
შაბათს ღამით, არიზონას შტატის წარმომადგენელმა ალმა ჰერნანდესმა გამოაქვეყნა განცხადება, რომელშიც ნათქვამია, რომ ის "ავად იყო იმის ყურებით", რაც მან აღწერა, როგორც "შეშლილი სპეკულაცია, ტყუილი და სისულელე შემთხვევითი მსურველი ჟურნალისტებისა და იუთუბერებისგან, რომლებმაც ახლა მეტი ზიანი მიაყენეს, ვიდრე კარგი ამ მთელ სიტუაციას და სერიოზული საქმე საფრთხის ქვეშ დააყენეს". "გთხოვთ, წადით სახლში", თქვა მან. "ნება მიეცით სამართალდამცავ ორგანოებს შეასრულონ თავიანთი საქმე. შეწყვიტეთ მათ მიყოლა სვატის ოპერაციების დროს და დეტექტივების თამაში".
პარასკევს გვიან ღამით, სამართალდამცავებმა დაიწყეს ტერიტორიის ჩხრეკა გუთრის სახლიდან დაახლოებით ორი მილის დაშორებით, სადაც მათ სახლი გაჩხრიკეს და ასევე გამოიკვლიეს მანქანა ახლომდებარე Culver's ავტოსადგომზე.
შაბათს, პიმას ოლქის შერიფის დეპარტამენტმა დაადასტურა, რომ ფედერალურ სასამართლოზე გაცემული ჩხრეკის ორდერის საფუძველზე ჩატარდა ჩხრეკა საცხოვრებელში, რომელიც დაკავშირებულია საქმესთან. თუმცა, მათ განაცხადეს, რომ ოპერაციის დროს დაპატიმრებები არ მომხდარა.
ხელისუფლებამ ადრე მოკლედ დააკავა მამაკაცი, მაგრამ დაკითხვის შემდეგ გაათავისუფლეს.
გამომძიებლებმა განაცხადეს, რომ გუთრის სახლის წინა ვერანდაზე სისხლის ლაქები დადებითად გამოსცადეს მის დნმ-ზე. მათ ასევე განაცხადეს, რომ მისი საკუთრებიდან შეგროვებული დამატებითი დნმ, რომელიც არ ემთხვევა გუთრის ან მის ახლო კონტაქტებს, გადის ტესტირებას, ასევე რამდენიმე ხელთათმანთან ერთად, რომელიც, სავარაუდოდ, მისი სახლიდან რამდენიმე მილის დაშორებით აღმოაჩინეს.
"ყველა შეგროვებული მტკიცებულება გაგზავნილია ლაბორატორიული ანალიზისთვის", - განაცხადეს ოფიციალურმა პირებმა ამ კვირაში.
FBI-მ გაზარდა ჯილდო 100,000 დოლარამდე ინფორმაციისთვის, რომელიც ეხმარება გუთრის პოვნაში, ან იწვევს დაპატიმრებას და მის გატაცებაში მონაწილე პირების მსჯავრდადებას. ბიურომ განაცხადა, რომ 1 თებერვლიდან საქმის შესახებ საზოგადოებისგან 13000-ზე მეტი რჩევა მიიღო.
ასევე გავრცელდა დაუდასტურებელი ცნობები იმის შესახებ, რომ რამდენიმე არიზონას სატელევიზიო სადგურსა და სახელგანთქმული ამბების ვებსაიტ TMZ-ს გაუგზავნეს გამოსასყიდი ჩანაწერები.
ნენსი გუთრის გაუჩინარების შემდეგ, სავანა გუთრიმ და მისმა ძმებმა სოციალურ მედიაში გამოაქვეყნეს რამდენიმე ვიდეო, სადაც საზოგადოებას სთხოვენ დახმარებას დედის პოვნაში.
პიმას ოლქის შერიფის დეპარტამენტის წარმომადგენელმა კვირას განუცხადა CNN-ს, რომ ამ დროისთვის დაგეგმილი არ არის ახალი ამბები.