განა ექსტრადიციის მოთხოვნას წაუყენებს რუს მამაკაცს, რომელსაც სექსუალურ დანაშაულებში ედება ბრალი
საქართველო გეგმავს ექსტრადიციის მოთხოვნას რუსი მამაკაცისთვის, რომელსაც ბრალად ედება სექსუალური შეხვედრების უკანონოდ ჩაწერა რამდენიმე ქალთან და მათი თანხმობის გარეშე ონლაინ გაზიარება.
აფრიკულმა და რუსულმა მედიამ იგი 30-იანი წლების თვითგამოცხადებულ "პიკაპის მხატვრად" და ონლაინ ბლოგერად დაასახელა, რომელიც ჩავიდა განაში, რათა ფარულად ჩაეწერა თავისი ურთიერთქმედება ქალებთან.
ორივე ქვეყნის გამოცემებმა განაცხადეს, რომ მამაკაცი იყენებდა სათვალეს, რომელშიც კამერა იყო დამონტაჟებული, რათა ჩაეწერა ზოგიერთი შეხვედრა და გაევრცელებინა ისინი სოციალურ მედიაში, თუმცა ოფიციალურმა პირებმა ეს არ დაადასტურეს.
შაბათს ჟურნალისტებთან საუბრისას, სემ ჯორჯმა, განას ტექნოლოგიების მინისტრმა, განაცხადა, რომ მან მიიწვია რუსეთის ელჩი სავარაუდო ინციდენტის განსახილველად.
მანამდე განას გენდერული, ბავშვებისა და სოციალური დაცვის სამინისტრომ განაცხადა, რომ საწყისმა გამოძიებამ დაადგინა, რომ ეჭვმიტანილი, სავარაუდოდ, ქვეყნიდან გაიქცა.
მან დასძინა, რომ ეს "არ ამცირებს სავარაუდო ქცევის სერიოზულობას ან სახელმწიფოს პასუხისმგებლობას ანგარიშვალდებულების დევნაზე".
ჯორჯმა განაცხადა, რომ მან სთხოვა რუსეთის ელჩს დედაქალაქ აკრაში, რომ მოსკოვს თანამშრომლობისკენ მოუწოდოს მსხვერპლთათვის სამართლიანობის მისაღწევად.
თუმცა, რუსეთი არ გადასცემს თავის მოქალაქეებს, გარდა ექსტრემალური გარემოებებისა.
მინისტრმა BBC News-ს განუცხადა: "მე მოვიწვიე რუსეთის ელჩი განაში შეხვედრაზე."
"რუსი მოქალაქის ქმედებები არღვევს ჩვენს კიბერუსაფრთხოების კანონებს. მე ოფიციალურად აღვნიშნავ ელჩს ჩვენი ოფიციალური პოზიციის შესახებ."
მანამდე მან ჟურნალისტებს განუცხადა: "ეს ჯენტლმენი მოძებნილია, ჩვენ გავააქტიურებთ ყველა რესურსს ჩვენს განკარგულებაში ინტერპოლთან მუშაობით."
"ჩვენ ვთხოვთ რუსეთის ხელისუფლებას - და სწორედ ამიტომ მოვიწვიე რუსეთის ელჩი - იმუშაონ ჩვენს სამართალდამცავ ორგანოებთან."
"ჩვენ გვინდა, რომ ჯენტლმენი დააბრუნოს განაში, ექსტრადირდეს განაში, რათა შეხვდეს ჩვენი კანონის სიმკაცრეს."
ჯორჯმა განაცხადა, რომ ისინი შეეცდებიან ეჭვმიტანილს დაუსწრებლად, თუ ის განაში არ დაბრუნდება.
ადგილობრივი მედია იტყობინება, რომ იგივე მამაკაცი კენიაში მსგავს უკანონო ქმედებებში იყო ჩართული.
განას კიბერუსაფრთხოების კანონის 2020 წლის თანახმად, ნებისმიერს, ვინც აქვეყნებს ბავშვების ან მოზრდილების აშკარა სურათებს სრული თანხმობის გარეშე, შეიძლება მიესაჯოს 25 წლამდე თავისუფლების აღკვეთა.
განაში ხელისუფლება სულ უფრო მეტ ყურადღებას აქცევს ონლაინ ძალადობას, მათ შორის სექსუალურ გამოძალვასა და რომანტიკულ თაღლითობას.
ბოლო წლებში ამ დანაშაულებისთვის დაპატიმრებების ზრდა დაფიქსირდა.
2022 წელს სასამართლომ 22 წლის ტელეფონის შემკეთებელს, სოლომონ დოგას, 14 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა ლიბანელი ქალის შიშველი სურათების გაზიარებისთვის.
მან აღიარა დანაშაული სექსუალურ გამოძალვასა და ინტიმური სურათების თანხმობის გარეშე გაზიარებაში.
განამ ასევე შემოიღო ახალი კანონები კიბერუსაფრთხოების აქტის 2020 წლის ფარგლებში, რათა დასაჯოს ისინი, ვინც აზიარებს შიშველ ფოტოებს ან ვიდეოებს ონლაინ, განსაკუთრებით ქალებისა და ბავშვების, ხშირად შურისძიების ან შანტაჟის მიზნით.
კორექტირება - 15 თებერვალი: ამ სტატიის ადრინდელმა ვერსიამ არასწორად განაცხადა, რომ განამ მოითხოვა რუსი ეჭვმიტანილის ექსტრადიცია. ფორმალური მოთხოვნა ჯერ არ გაკეთებულა, მაგრამ განაელი მთავრობა ამბობს, რომ აპირებს ამის გაკეთებას.