ზვავი ტბა ტაჰოს რეგიონში - 10 მოთხილამურე დაკარგულია, 6 ჩარჩენილია
კალიფორნიის ტბა ტაჰოს რეგიონში ზვავმა 10 ზურგჩანთიანი მოთხილამურე დატოვა დაკარგული, აცხადებენ ხელისუფლება, კიდევ ექვსი ადამიანი კი ჩარჩენილია და ელოდება გადარჩენას.
ზვავი დაფიქსირდა დაახლოებით 11:30 PST (19:30 GMT) Castle Peak-ის ტერიტორიაზე, ქალაქ Truckee-სთან ახლოს, ნევადის ოლქის შერიფის ოფისის ცნობით.
ჯგუფი 16-კაციანი იყო, რომელშიც შედიოდნენ ოთხი გიდი და 12 კლიენტი. ამინდის პირობები კვლავ საშიშია, ზვავის მეტი შანსით.
"მაღალი დონის სამაშველო სათხილამურო გუნდები" განლაგდნენ ორი ახლომდებარე სათხილამურო კურორტიდან, განაცხადა შერიფმა. ექვსი ცნობილი გადარჩენილი "მიმართულია ადგილზე დარჩნენ, რამდენადაც მათ შეუძლიათ პირობებში", დასძინა შერიფმა.
"მინიმუმ ექვსი მოთხილამურე გადაურჩა ზვავს და რჩება ზვავის ადგილზე, ელოდება გადარჩენას, დარჩენილი ათის აღრიცხვის გარეშე ამ გამოშვების დროს", - განაცხადა შერიფმა ფეისბუქზე სამშაბათს ნაშუადღევს.
"SnoCat-ის გუნდი ასევე გაუშვეს", - განაცხადა შერიფმა, რაც ეხება თოვლზე სრიალის მანქანებს, რომლებიც უფრო ხშირად გვხვდება სათხილამურო კურორტებზე თოვლის მოსაჭრელად.
"ახლომდებარე ბორეალის მთის სათხილამურო კურორტის და ოლდერ კრიკის სათავგადასავლო ცენტრის ექსპერტები ასევე ცდილობენ ადგილზე მისვლას."
"სამაშველო ძალისხმევა გრძელდება 46 სასწრაფო პირველი მოპასუხის მიერ. ამინდის პირობები რჩება უკიდურესად საშიში", - ნათქვამია განცხადებაში.
განცხადებამ ასევე მოიხსენია პროგნოზი სიერა ზვავის ცენტრიდან, რომელმაც განაცხადა: "დიდი ზვავები მოსალოდნელია სამშაბათს, სამშაბათს ღამით და მინიმუმ ოთხშაბათ დილით უკანა ტერიტორიის გასწვრივ."
ზვავის ცენტრმა საფრთხის რეიტინგი დაასახელა, როგორც "მაღალი" - ხუთიდან ოთხი რეიტინგის სკალაზე.
"დღეს არ არის რეკომენდებული მოგზაურობა ზვავის ტერიტორიაზე, მის მახლობლად ან მის ქვემოთ. მოსალოდნელია ფართო ბუნებრივი ზვავის ციკლი მომდევნო 24 საათის განმავლობაში", - განაცხადა ცენტრმა. "დიდი ზვავები შეიძლება გაიაროს ტყიან ადგილებში."
ბორეალის მთის სათხილამურო კურორტს, სადაც უბედური შემთხვევა მოხდა, ბოლო 24 საათში 30 ინჩი (76 სმ) თოვლი აქვს.
სამშაბათს კურორტმა დახურა, ძლიერი ქარისა და დაბალი ხილვადობის გამო.
ქარიშხალმა ასევე დახურა რამდენიმე გზატკეცილი, მათ შორის სახელმწიფოთაშორისი 80 და გზატკეცილი 50.