ტარიკე რაჰმანი ბანგლადეშის პრემიერ-მინისტრად ფიცს დებს
ტარიკე რაჰმანი ფიცი დადო ბანგლადეშის პრემიერ-მინისტრად 17 თებერვალს, მას შემდეგ, რაც მისმა ცენტრისტულმა ბანგლადეშის ნაციონალისტურმა პარტიამ (BNP) გაიმარჯვა საყოველთაო არჩევნებში.
60 წლის რაჰმანი არის გავლენიანი ზიას ოჯახის ფიგურა, რომელიც ხელმძღვანელობს ერთ-ერთ იმ ორი პარტიიდან, რომლებიც ათწლეულების განმავლობაში დომინირებდნენ ქვეყანაში. მისი ორივე მშობელი ადრე მსახურობდა ბანგლადეშის ლიდერად.
თუმცა, რაჰმანისთვის ძალაუფლებისკენ მიმავალი გზა შორს იყო გლუვი. მისი კარიერა პოლიტიკური ოპონენტების მიერ ნეპოტიზმისა და კორუფციის ბრალდებებით იყო მოცული, ასევე ხანგრძლივი დევნით და მამის მკვლელობით, როდესაც რაჰმანი მოზარდი იყო.
მისი საბოლოო აღზევება BNP-ის თავმჯდომარედ მოხდა არჩევნებამდე სულ რამდენიმე კვირით ადრე, მისი დედის, ბანგლადეშის პირველი ქალი პრემიერ-მინისტრის, ხალედა ზიას გარდაცვალების შემდეგ.
"მშვიდობა, წესრიგი და წესრიგი ნებისმიერ ფასად უნდა შენარჩუნდეს... ჩვენ არ დავუშვებთ რაიმე სახის ქაოსს", - იტყობინება Reuters-მა, როდესაც ის სამშაბათს ფიცს დებდა.
კიდევ ორმოცდაცხრამეტი ადამიანი, მათ შორის გამოცდილი ლიდერები და ახალი სახეები, ასევე დადეს ფიცი, როგორც ახალი კაბინეტის წევრები.
რეგიონის სხვა ქვეყნებიდან, მათ შორის ინდოეთიდან, ნეპალიდან, პაკისტანიდან და შრი-ლანკადან, იმყოფებოდნენ უცხოელი დიპლომატები ფიცის დადების ცერემონიაზე.
შაფიკურ რაჰმანი ბანგლადეშის უდიდესი ისლამისტური პარტიიდან Jamaat-e-Islami ახლა ოპოზიციის ლიდერია.
ტარიკე რაჰმანი პირველად გახდა აქტიური BNP-ში 2001 წელს, როდესაც ის 30-იანი წლების შუა პერიოდში იყო.
ეს იყო მისი დედის მეორე პერიოდის დასაწყისი პრემიერ-მინისტრად. მისი პირველი იყო 1991 წლიდან 1996 წლამდე. მამამისი, ზიაურ რაჰმანი, სამხედრო მმართველი, რომელიც პრეზიდენტად იქცა, მოკლეს სამხედრო გადატრიალებისას 1981 წელს. ის იყო ბანგლადეშის დამოუკიდებლობისთვის ბრძოლის წამყვანი ფიგურა და დააარსა BNP 1978 წელს.
2002 წელს რაჰმანმა გადადგა პირველი მნიშვნელოვანი ნაბიჯები მშობლების კვალდაკვალ, როდესაც გამოცხადდა, რომ ის დაწინაურდა პარტიის წამყვან თანამდებობაზე.
იმ დროს ოპოზიციამ მის აღზევებას გაბედული ნეპოტიზმი უწოდა. ის გააგრძელებდა რეპუტაციას, როგორც "საჩეხის კაცს", რომელიც ახორციელებდა პარტიის დისციპლინას.
რაჰმანს ასევე წარსულში ბრალი ედებოდა ძალაუფლების გამოყენებაში პირადი უპირატესობების მოსაპოვებლად, მაგრამ მას ყოველთვის უარყვია მის წინააღმდეგ კორუფციის ბრალდებები. მისი ზოგიერთი მხარდამჭერი თვლის, რომ ის პოლიტიკური სატყუარა იყო ოპონენტების მიერ.
ის დააპატიმრეს კორუფციის ბრალდებით 2007 წელს სამხედრო-მხარდაჭერილი დროებითი მთავრობის დროს და განაცხადა, რომ სასამართლო პროცესის მოლოდინში აწამეს. მან 18 თვე გაატარა ციხეში, სანამ გაათავისუფლებდნენ და შემდეგ დატოვა ქვეყანა ლონდონისთვის.
იმ დროს გავრცელებული ცნობები ვარაუდობენ, რომ მან პირობა დადო, რომ დატოვებდა პოლიტიკას, რათა მას ბანგლადეშის დატოვების უფლება მისცემოდა.
რაჰმანი თავის სამშობლოში კიდევ 17 წლის განმავლობაში არ დაბრუნდებოდა.
მიუხედავად იმისა, რომ საზღვარგარეთ ცხოვრობდა, რაჰმანი აგრძელებდა BNP-ის სტრატეგიისა და პოლიტიკის ჩამოყალიბებას და იყო პარტიის მოქმედი თავმჯდომარე მას შემდეგ, რაც მისი დედა 2018 წელს ციხეში გაგზავნეს.
ის ასევე იყო სხვადასხვა სისხლის სამართლის გამოძიების საგანი, სანამ შეიხ ჰასინა, რომელიც 2004 წელს მასობრივი პროტესტის შედეგად ჩამოაგდეს, ხელისუფლებაში იყო და ის დაუსწრებლად გაასამართლეს მრავალ საქმეში, მათ შორის 2004 წელს პოლიტიკური მიტინგის სასიკვდილო ხელყუმბარის თავდასხმისთვის. მის როლზე. ის მოგვიანებით ყველა ბრალდებაში გამართლდა.
ის საბოლოოდ დაბრუნდა ბანგლადეშში 2025 წლის 25 დეკემბერს. ხუთი დღის შემდეგ, მისი დედა გარდაიცვალა.
9 იანვარს ის ოფიციალურად გახდა BNP-ის ლიდერი. ანალიტიკოსები ამბობენ, რომ მისი აღზევება BNP-ის ლიდერად გარდაუვალი იყო.
ნეპოტიზმის ბრალდებები კვლავ წამოიჭრა - რასაც ყოფილმა BNP-ის ვაჭრობის მინისტრმა ამირ ხასრუმ უარყო.
"იქიდან მოდიხართ თუ არა, შეუსაბამოა", - განუცხადა BBC-ს და ამტკიცებდა, რომ ჰასინას რეჟიმის მიერ BNP-ის საქმიანობა იმდენად იყო ჩახშობილი, რომ პარტიას არ შეეძლო ახალი ლიდერის არჩევა ზიას ოჯახის გარეთ.
სხვები ამბობენ, რომ ნამდვილი გამოცდა იქნება, თუ როგორ უხელმძღვანელებს რაჰმანი თავის პარტიას და ქვეყანას მომავალში.
"მან [რაჰმანმა] დაინახა პოლიტიკის ბნელი კუთხეები, ასევე განიცადა კონფლიქტისა და შურისძიების პოლიტიკა ამ ქვეყანაში. საკითხავია, შეუძლია თუ არა მას გამოიყენოს ეს პოლიტიკური სიბრძნე, რათა გადავიდეს პარტიიდან ქვეყნის ლიდერად მომავალში", - განუცხადა BBC-ს პოლიტიკურმა ანალიტიკოსმა მოჰიუდდინ აჰმედმა.