ნასამ არტემის II-ის გაშვება 6 მარტს დაგეგმა
The Guardian 4 საათის წინ
ნასამ პარასკევს განაცხადა, რომ გეგმავდა თავისი დაგვიანებული არტემის II მთვარის მისიის გაშვებას 6 მარტს მას შემდეგ, რაც წარმატებით დაასრულა საწვავით შევსების ტესტი, რამაც აიძულა იგი ამ თვის დასაწყისში შეჩერებულიყო.
ჯარედ ისააკმანმა, ნასას ახლად დამტკიცებულმა ადმინისტრატორმა, აღნიშნა "მნიშვნელოვანი პროგრესი" თავდაპირველი ეგრეთ წოდებული სველი კოსტუმის რეპეტიციის შემდეგ, რომლის დროსაც ინჟინრებმა აღმოაჩინეს თხევადი წყალბადი, რომელიც ჟონავდა კოსმოსური გაშვების სისტემიდან (SLS) რაკეტიდან ფლორიდაში, კეიპ კანავერალის გაშვების მოედანზე.
მისიის ოთხი ასტრონავტი, სამი ამერიკელი და ერთი კანადელი, პარასკევს შევიდა კარანტინის მეორე პერიოდში, ახალი სამიზნე გაშვების თარიღის მოლოდინში, რომელიც ნასამ გამოაცხადა "გამონაკლისებით", რადგან მან თქვა, რომ ჯერ კიდევ ბევრი მოსამზადებელი სამუშაო იყო გასაკეთებელი ხუთშაბათს საწვავის შევსების ტესტის შემდეგ.
"მე ვიგრძენი, რომ წუხელ ეს იყო დიდი ნაბიჯი, რომელიც ჩვენ მივიღეთ ფრენის უფლების მოსაპოვებლად. ასე რომ, [ეს] კარგად გრძნობდა თავს. ძალიან ვამაყობ გუნდით", - უთხრა არტემისის გაშვების დირექტორმა, ჩარლი ბლექველ-თომსონმა პარასკევს შუადღის პრესკონფერენციას.
ნასას აქვს რამდენიმე თარიღი მარტში არტემისის გასაშვებად, მაგრამ ნასას თქმით, ფრენა მთვარეს 4700 მილზე (7600 კმ) გადააჭარბებს, რაც 1970 წელს აპოლო 13-ის მიერ დამყარებულ რეკორდს გადააჭარბებს. მისია შეამოწმებს სისტემებს მომავალი ღრმა კოსმოსის კვლევისთვის.
მისია ემზადება არტემის III-სთვის, რომელიც დაგეგმილია 2028 წელს, რომელიც იქნება პირველი ადამიანური დაშვება მთვარეზე მას შემდეგ, რაც აპოლო პროგრამის ბოლო ფრენა დასრულდა 1972 წლის დეკემბერში.
წარმატებული საწვავის ტესტი იყო მისასალმებელი ნათელი წერტილი ნასასთვის, რომელმაც აღიარა ხუთშაბათს გამოქვეყნებულ დამანგრეველ მოხსენებაში Boeing-ის წარუმატებელი Starliner კაფსულის თანმიმდევრული წარუმატებლობის შესახებ, რის გამოც ორი ასტრონავტი ცხრა თვის განმავლობაში საერთაშორისო კოსმოსურ სადგურზე იყო ჩარჩენილი.
სააგენტომ განაცხადა, რომ Starliner-ის პირველი ეკიპაჟის სატესტო გაშვება ივნისში 2024 წელს იყო ის, რასაც ისააკმანმა დაასახელა "ტიპის A უბედური შემთხვევა" - სააგენტოს ყველაზე სერიოზული კლასიფიკაცია მოხსენებაში.
ნასას ასტრონავტები სუნი უილიამსი და ბატჩ უილმორი საბოლოოდ დედამიწაზე 2025 წლის მარტში დაბრუნდნენ საერთაშორისო კოსმოსურ სადგურზე გახანგრძლივებული ყოფნის შემდეგ, რაც გამოწვეული იყო Starliner-ზე მძიმე ტექნიკური ხარვეზებით, მათ შორის გაუმართავი ძრავებით და ჰელიუმის გაჟონვით, რომლებიც აშკარა გახდა დოკინგის შემდეგ.
დაზიანებული კაფსულა სექტემბერში ცარიელი გაგზავნეს, უილიამსი და უილმორი კი საერთაშორისო კოსმოსურ სადგურზე გახდნენ, სანამ საბოლოოდ სახლში დაბრუნდნენ SpaceX-ის დრაკონის კოსმოსური ხომალდით, რომელსაც დონალდ ტრამპმა "სამაშველო მისია" უწოდა".
"სააგენტომ ისინი ვერ შეძლო", - განუცხადა ამიტ კშატრიამ, ნასას მოადგილემ, პრესკონფერენციას ხუთშაბათს ნაშუადღევს, აღწერდა სააგენტოს გადაწყვეტილებას, მიეღო Boeing-ის გარანტიები, რომ კაფსულა უსაფრთხო და მზად იყო გასაშვებად.
"ჩვენი პასუხისმგებლობაა მათ მიმართ და ყველა ეკიპაჟის მიმართ, რომლებიც მოდიან და ეკიპაჟის მიმართ, რომლის გაშვებასაც ვაპირებთ."
მათ შორის ასტრონავტები არიან ოთხი, რომლებიც აპირებენ არტემის II-ზე ასვლას მომავალ თვეში: ნასას ასტრონავტები რეიდ ვისმანი, ვიქტორ გლოვერი და კრისტინა კოხი და კანადის კოსმოსური სააგენტოს ჯერემი ჰანსენი.
Starliner-ის მოხსენება დეტალურად აღწერს ხშირად "ქაოტურ" და ზოგჯერ მტრულ ურთიერთობას სააგენტოს ოფიციალურ პირებსა და Boeing-ის აღმასრულებლებს შორის, მათ შორის ორივე მხარის მხრიდან განსხვავებული შეხედულებების მიღების სურვილის ნაკლებობას და მზარდ უნდობლობას.
"მიუხედავად იმისა, რომ Boeing-მა ააშენა Starliner, ნასამ მიიღო იგი და გაუშვა ორი ასტრონავტი კოსმოსში", - განაცხადა ისააკმანმა მოხსენებასთან ერთად, აღიარა, რომ ზედმეტად სურდა ალტერნატიული ვარიანტი SpaceX-ისთვის ეკიპაჟის ტრანსპორტირებისთვის.
"ტექნიკური საკითხების მიღმა, ცხადია, რომ ნასამ ნება დართო პროგრამისტულ მიზნებს, ჰქონოდათ ორი პროვაიდერი, რომლებსაც შეეძლოთ ასტრონავტების ორბიტაზე და უკან გადაყვანა, გავლენა მოახდინონ საინჟინრო და ოპერატიულ გადაწყვეტილებებზე, განსაკუთრებით მისიის დროს და მის შემდეგ. ჩვენ ვასწორებთ ამ შეცდომებს."
გამომძიებლებმა დაადგინეს ხარვეზები Boeing-ის Starliner-ის მშენებლობაში და ტესტირებაში და დაადანაშაულეს მის წარუმატებლობაში "ტექნიკურ გაუმართაობებს, კვალიფიკაციას, ლიდერობის შეცდომებსა და კულტურულ ჩავარდნებს შორის ურთიერთქმედება, რამაც შექმნა რისკის პირობები, რომლებიც შეუსაბამოა ნასას ადამიანის კოსმოსური ფრენის უსაფრთხოების სტანდარტებთან".
სააგენტო, განაცხადა ისააკმანმა, "არ გაუშვებს ეკიპაჟის სხვა წევრს Starliner-ზე, სანამ ტექნიკური მიზეზები არ იქნება გაგებული და გამოსწორებული".
Boeing-მა გააკრიტიკა მოხსენება განცხადებაში, რომელშიც ნათქვამია, რომ ის "მადლიერია" ნასას გამოძიებისთვის და მის წვლილში წვლილის შეტანის შესაძლებლობისთვის.
"ჩვენი სატესტო ფრენის შემდეგ 18 თვის განმავლობაში, Boeing-მა მნიშვნელოვანი პროგრესი განიცადა ტექნიკური გამოწვევების გამოსწორებაში, რომლებსაც შევხვდით და მნიშვნელოვანი კულტურული ცვლილებების განხორციელებაში, რომლებიც პირდაპირ შეესაბამება მოხსენებაში არსებულ დასკვნებს", - განაცხადა სპიკერმა.
"ნასას მოხსენება გააძლიერებს ჩვენს მიმდინარე ძალისხმევას ჩვენი მუშაობის გასაუმჯობესებლად."