დაახლოებით 1.9 მილიონი ადამიანი, რომლებსაც აქვთ უნივერსიტეტის დონის კვალიფიკაცია, სიღარიბის რისკის ქვეშ იყვნენ 2025 წელს, 2022 წელთან შედარებით 350,000-ით გაზრდილი რიცხვით.
გერმანიის ოფიციალური სტატისტიკის ბიუროს მონაცემები, რომლებიც გერმანიის შესახებ იყო მოთხოვნილი, საჰრა ვაგენკნეხტის ალიანსის (BSW) მიერ იყო მოთხოვნილი.
ზრდა ხდება მაშინ, როდესაც კურსდამთავრებულთა რაოდენობა 21 მილიონამდე გაიზარდა. თუმცა, დასაქმების ფედერალური სააგენტოს მონაცემები აჩვენებს, რომ უმუშევრობა აკადემიკოსებს შორის 3.3%-მდე გაიზარდა, რაც სამი წლის წინანდელ 2.2%-ზე მეტია.
"დაცემა და სიღარიბე ახლა გავლენას ახდენს განათლების ყველა დონეზე", - განაცხადა საჰრა ვაგენკნეხტმა, საჰრა ვაგენკნეხტის ალიანსის დამფუძნებელმა და მოუწოდა პოლიტიკის შემქმნელებს, გაეძლიერებინათ ეკონომიკა და უზრუნველეყოთ სოციალური მობილობა შრომისმოყვარეობით.
მიუხედავად ტენდენციისა, სიღარიბის რისკი გაცილებით მაღალია მათთვის, ვისაც აქვს დაბალი ან საშუალო დონის განათლება. 14.3 მილიონი ადამიანიდან, რომლებსაც აქვთ დაბალი კვალიფიკაცია, დაახლოებით 4.1 მილიონი ითვლებოდა რისკის ქვეშ 2025 წელს.
გერმანიის განმარტების თანახმად, ვინც საშუალო შემოსავლის 60%-ზე ნაკლებს გამოიმუშავებს, სიღარიბის რისკის ქვეშ ითვლება, ანუ 1,446 ევრო თვეში ერთი ზრდასრულისთვის გასულ წელს.