გარდიანის მიერ მთავრობის ჩანაწერების ანალიზის შედეგად დადგინდა, რომ 2025 წელს დეპორტაციის პროცედურების პირველად დაწყების მქონე პირთა დიდი უმრავლესობა - 77% - არ იყო ნასამართლევი, რაც მკვეთრად ეწინააღმდეგება ტრამპის ადმინისტრაციის რიტორიკასა და რეალობას.
დონალდ ტრამპის ინაუგურაციიდან მალევე, საშინაო უსაფრთხოების დეპარტამენტმა (DHS) შემოიტანა ფრაზა, რომელსაც მისი წარმომადგენლები არაერთხელ გამოიყენებდნენ: "ყველაზე უარესი". ეს ფრაზა გახდა მოკლე გამართლება ადმინისტრაციის უპრეცედენტო გადატრიალებისთვის საიმიგრაციო აღსრულების სფეროში - დაუნდობელი კამპანიისა, რომელსაც ადმინისტრაცია ამტკიცებს, რომ ორიენტირებულია ძალადობრივი დამნაშავეების დაპატიმრებასა და დეპორტაციაზე.
თუმცა, გარდიანისა და პრესის თავისუფლებისთვის რეპორტიორთა კომიტეტის მიერ თავისუფლების ინფორმაციის აქტის სარჩელის შედეგად DHS-ის წინააღმდეგ მიღებული ჩანაწერების მიმოხილვა ეჭვქვეშ აყენებს ამ პრეტენზიებს.
აღმოჩენები მომდინარეობს ნაკლებად ცნობილი დოკუმენტებიდან, რომლებიც ცნობილია როგორც I-213 ფორმები. DHS იყენებს ამ ფორმებს სასამართლოში იმის დასამტკიცებლად, რომ ადამიანი ქვეყანაში არალეგალურად იმყოფება. ეს დოკუმენტები ივსება მაშინ, როდესაც ადამიანი პირველად ხვდება ICE-ს და DHS იწყებს დეპორტაციის პროცესს, რაც ხშირად ხდება დაპატიმრებისას. დოკუმენტები შეიცავს პირის ბიოგრაფიულ დეტალებს, მათ შორის მათ კრიმინალურ ისტორიას, ისევე როგორც ნებისმიერ ინფორმაციას, რომელსაც DHS თვლის, რომ რელევანტურია საიმიგრაციო სასამართლოს საქმისთვის.
გარდიანის მიერ მიღებული დოკუმენტები არ მოიცავს ტრამპის ინაუგურაციის შემდეგ ყველა დაპატიმრებას, მაგრამ მოიცავს ყველა იმ ადამიანს, ვის წინააღმდეგაც DHS-მა დაიწყო დეპორტაციის პროცედურები 2025 წლის უმეტესი ნაწილის განმავლობაში.
გარდიანმა გააანალიზა მონაცემები, რომლებიც ამოიღეს თითქმის 140,000 I-213 ფორმიდან, 2025 წლის იანვრიდან 2025 წლის შუა აგვისტომდე და დაადგინა, რომ ტრამპის დროს დაპატიმრებების ზრდა განპირობებულია იმ ადამიანების დაჭერით, რომლებსაც არასოდეს ჰქონიათ ნასამართლობა.
ანალიზი ასევე ავლენს:
აღმოჩენები გვთავაზობს ერთ-ერთ ყველაზე დეტალურ სურათს ათიათასობით ადამიანის კრიმინალური ჩანაწერების შესახებ, რომლებიც მოხვდნენ DHS-ის მასიური დეპორტაციის კამპანიაში, რაც ეფუძნება გარდიანისა და სხვების რეპორტაჟს, რომელიც აჩვენებს, რომ ადამიანების უმეტესობა, რომლებიც დაპატიმრებისა და დეპორტაციისთვის არიან სამიზნეები, არ არიან ძალადობრივი დამნაშავეები.
საიმიგრაციო აღსრულების გაფართოებას ფართო, ყოვლისმომცველ დაპატიმრებებამდე, ექსპერტების თქმით, მოჰყვა საიმიგრაციო დაკავების მასიური გაფართოება, აშშ-ს ისტორიაში ყველაზე მეტი ადამიანის დაკავებით.
"რაც ხდება არის სათვალთვალო აღსრულება, რომლის მიზანია რაც შეიძლება მეტი ადამიანის დაჭერა და დეპორტაციის პროცესში ჩართვა, მიუხედავად ადმინისტრაციის საჯარო პრეტენზიებისა, რომ ისინი ყველაზე უარესებისთვის არიან", - თქვა ფილ ნეფმა, ვაშინგტონის უნივერსიტეტის ადამიანის უფლებათა ცენტრის კვლევის კოორდინატორმა.
დოკუმენტები სხვა სურათს ხატავს, თქვა ნეფმა. "ეს ნამდვილად წარმოადგენს საზოგადოების ფართო ფენას შეერთებულ შტატებში, იმ ადამიანების, რომლებიც მრავალი წელია აქ არიან და მჭიდრო კავშირები აქვთ თემებთან."
გარდიანმა კომენტარისთვის მიმართა DHS-სა და ICE-ს აღმოჩენებზე, მაგრამ პუბლიკაციამდე პასუხი არ მიუღია.
DHS-ის მდივანმა კრისტი ნომმა პირველად გამოიყენა ფრაზა "ყველაზე უარესი" სენატის მიერ მისი დამტკიცების შემდეგ იანვარში 2025 წელს, უთხრა სეან ჰანიტის, რომ DHS "აიღებს ყველაზე უარესს ამ ქვეყანაში". 2025 წლის ბოლოსთვის ეს გახდა ადმინისტრაციის მთავარი ხაზი, რომელიც გამოჩნდა ასობით პრესრელიზში მისი მასობრივი დეპორტაციის მცდელობების შესახებ. DHS-მა "ყველაზე უარესი" ვებსაიტიც კი გაუშვა, რომელიც სავსე იყო ადამიანების ბუნდოვანი დაპატიმრების ფოტოებით და დანაშაულებით, რომლებსაც DHS ამბობს, რომ ისინი ნასამართლევი არიან.
თუმცა, I-213 ფორმებმა, ასევე ცნობილი როგორც "დეპორტაციის/არასათანადო უცხოპლანეტელის ჩანაწერის" ფორმებმა, ეჭვქვეშ დააყენა ეს არგუმენტები.
ეს არის ერთ-ერთი პირველი რამ, რაც ივსება მას შემდეგ, რაც მთავრობა იწყებს დეპორტაციის პროცედურებს, თქვა კრის ოპილამ, საიმიგრაციო საბჭოს ამერიკული გამჭვირვალობის ოფისის უფროსმა იურისტმა და არის მთავარი მტკიცებულება, რომელსაც მთავრობა იყენებს იმის დასამტკიცებლად, რომ ადამიანი დეპორტაციისთვის დასაშვები პირია.
"ეს არის ჩანაწერი, რომელსაც ICE წარადგენს საიმიგრაციო სასამართლოში, რათა დაასაბუთოს თავისი პრეტენზიები, რომ ეს ადამიანი შეერთებულ შტატებში უკანონოდ იმყოფება", - თქვა ოპილამ.
არსებობს ადამიანთა ჯგუფები, რომლებიც არ არიან მონაცემთა გამოშვებაში, როგორიცაა ემიგრანტები, რომლებსაც დეპორტაციის პროცედურები 2025 წლამდე დაიწყეს, მაგრამ 2025 წელს დააპატიმრეს. გარდიანმა შეადარა მონაცემები I-213 ფორმის გამოშვებაში სხვა მონაცემთა ნაკრებებს, რომლებიც გამოქვეყნდა ICE-ს მიერ და დაადგინა, რომ ის მოიცავს 2025 წელს დაფარული დაპატიმრებების დაახლოებით 80%-ს.
თუმცა, დოკუმენტები მოიცავს ყველა იმ ადამიანს, ვინც 2025 წელს პირველად დააპატიმრეს ICE-მ და ნათლად აჩვენებს, თუ ვის მიმართა ადმინისტრაციამ ტრამპის მეორე ვადის განმავლობაში.
გარდიანმა, Reporters Committee for Freedom of the Press-თან ერთად, უჩივლა DHS-ს და მიიღო ცხრილები, რომლებიც შეიცავს მონაცემებს I-213 ფორმებიდან.
თითოეული ფორმა წარმოადგენს ადამიანს, რომლის დეპორტირებასაც ადმინისტრაცია ცდილობს. მონაცემები შეიცავს 138,000-ზე მეტი ადამიანის დეტალურ ინფორმაციას, რომლებიც მოხვდნენ ადმინისტრაციის დეპორტაციის მილსადენში 2025 წელს. თითოეული ფორმა შეიცავს პირის სახელს, თუ როგორ შევიდა ის ქვეყანაში, ბავშვების რაოდენობას და თითოეული ბავშვის მოქალაქეობას და დეტალურ ინფორმაციას მათი კრიმინალური ისტორიის შესახებ. ეს არის ყველაზე დეტალური მონაცემები, რომლებიც ჯერ კიდევ ხელმისაწვდომია იმ ადამიანებზე, რომელთა ქვეყნიდან გაძევებას ადმინისტრაცია ცდილობს.
თითოეულ ფორმას აქვს პირის კრიმინალური ისტორია, რომელიც მიღებულია FBI-ის კრიმინალური ინფორმაციის ცენტრიდან, მონაცემთა ბაზიდან, რომელიც აკონტროლებს სისხლის სამართლის მონაცემებს. ბრალდებები კლასიფიცირებულია ფართო კატეგორიებად, როგორიცაა "სექსუალური თავდასხმა" და "იმიგრაცია" და ზოგჯერ ნაკლებად გამოსადეგი კატეგორიები, როგორიცაა "ზოგადი დანაშაულები".
ტრამპის ადმინისტრაციამ დააპატიმრა ნასამართლევი ადამიანები, მაგრამ I-213 ფორმები აჩვენებს, რომ ნასამართლობების უმეტესობა არის საგზაო ან საიმიგრაციო დანაშაულებისთვის და არა ძალადობრივი დანაშაულებისთვის.
გარდიანის მიერ ნასამართლობის დანაშაულების ანალიზმა აჩვენა, რომ ნასამართლობის მხოლოდ 1% იყო სექსუალური ძალადობისთვის და მხოლოდ 400 - ნასამართლობის საერთო რაოდენობის 1%-ზე ნაკლები - იყო მკვლელობისთვის.
"ეს არ არის ყველაზე უარესის მოცილება", - თქვა ოპილამ. "აღსრულება არის ყველას მოცილება, ვისაც შეუძლია კვოტების დაკმაყოფილება, მიუხედავად იმისა, თუ რამდენი ხანია ეს ადამიანები თავიანთ თემებში, მიუხედავად იმისა, აქვთ თუ არა სტაბილური დასაქმება, მიუხედავად იმისა, თუ რა არის მათი ოჯახური მდგომარეობა შეერთებულ შტატებში. მათ გადაწყვიტეს, რომ ყველას მოცილება სჭირდებათ. თუ არსებობდა მონაცემები, რომლებიც მხარს უჭერდა ადმინისტრაციის პოზიციას, რომ ის მხოლოდ ყველაზე უარესს დეპორტირებს, ადმინისტრაცია გამოაქვეყნებდა მონაცემებს. და ისინი ამას არ აკეთებენ, რადგან მონაცემები ამას არ ადასტურებს. ჩვენ გვექნებოდა რაღაც უკეთესი, ვიდრე მემები."