ლვივში 23 წლის პოლიციელი მოკლეს, 25 დაშავდა - უკრაინის ოფიციალური პირები თავდასხმას ტერორიზმად აფასებენ - Image 1 of 2
23 წლის ქალი პოლიციელი მოკლეს და 25 ადამიანი დაშავდა, რასაც უკრაინის ოფიციალურმა პირებმა უწოდეს ტერორისტული თავდასხმა დასავლეთ ქალაქ ლვივში.
ორი ხელნაკეთი ასაფეთქებელი მოწყობილობა აფეთქდა მას შემდეგ, რაც პოლიციის ეკიპაჟები გამოეხმაურნენ ქურდობის შესახებ შეტყობინებას კვირას შუაღამის შემდეგ, განაცხადა უკრაინის ეროვნულმა პოლიციამ. მოწყობილობები ნაგვის ურნებში იყო განთავსებული, დასძინა მან.
პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ დაადასტურა, რომ "პირი, რომელიც ეჭვმიტანილია ტერორისტული თავდასხმის განხორციელებაში" დააკავეს. მერმა ანდრიი სადოვმა თქვა, რომ ის უკრაინელი ქალი იყო.
პოლიციამ მოგვიანებით განაცხადა, რომ 33 წლის ეჭვმიტანილმა, რომელიც რუსეთის სპეციალური სამსახურების აგენტმა დაავალა, ასაფეთქებელი ნივთიერებები დაამზადა და განათავსა.
თავდასხმის მსხვერპლი ვიქტორია შპილკა იყო.
"ის მხოლოდ 23 წლის იყო და ხერსონის რეგიონის სრულმასშტაბიანი შემოჭრის დასაწყისში დაიწყო სამსახური", - დაწერა პოლიციამ კვირას დილით ტელეგრამზე.
პოლიციამ განაცხადა, რომ პირველი აფეთქება მოხდა მას შემდეგ, რაც პოლიციის მანქანა ქურდობის შესახებ შეტყობინების ადგილზე მივიდა ქალაქის ცენტრში მდებარე მაღაზიაში.
"მოგვიანებით, როდესაც მეორე ეკიპაჟი მივიდა, კიდევ ერთი აფეთქება მოხდა", - დასძინა მან.
თერთმეტი ადამიანი გადაიყვანეს საავადმყოფოში, რომელთაგან ექვსი იყო სამართალდამცავი ოფიცერი მძიმე მდგომარეობაში.
შინაგან საქმეთა მინისტრმა იგორ კლიმენკომ განაცხადა, რომ პოლიციამ და უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურმა დააკავეს ეჭვმიტანილი, ჩრდილო-დასავლეთის რივნეს რეგიონის მცხოვრები.
"ჩვენ ვადგენთ ამ დანაშაულის ჩადენაში ჩართულ სხვა პირებს", - დაწერა მან ტელეგრამზე.
იმავდროულად, რეგიონულმა პროკურატურამ განაცხადა, რომ მან დაიწყო გამოძიება "ტერორისტული აქტის შესახებ, რამაც მძიმე შედეგები გამოიწვია".
სხვაგან, უკრაინა შეხვდა კიდევ ერთ ღამეს რუსეთის საჰაერო დარტყმების წინ, სანამ სამშაბათს მოსკოვის სრულმასშტაბიანი შემოჭრის მეოთხე წლისთავი დადგებოდა.
კიევმა განაცხადა, რომ მისმა საჰაერო თავდაცვამ ღამით 50 რუსული რაკეტა და თითქმის 300 დრონი დაუპირისპირა. თავდასხმები მიზნად ისახავდა ენერგეტიკულ სექტორს, საცხოვრებელ შენობებსა და რკინიგზას, განაცხადა ზელენსკიმ.
კიევის რეგიონში სულ მცირე ერთი ადამიანი დაიღუპა, განაცხადა უმაღლესი ადგილობრივი ოფიციალურმა პირმა ნიკოლაი კალაშნიკმა, ხოლო ქალი და ბავშვი საავადმყოფოში გადაიყვანეს დაზიანებებით.
უახლესი საჰაერო თავდასხმა ხდება რუსეთის სრულმასშტაბიანი შემოჭრის მეოთხე წლისთავამდე ორი დღით ადრე.
პუტინის მიერ შეკვეთილმა შემოჭრამ ევროპაში მეორე მსოფლიო ომის შემდეგ ყველაზე დიდი ომი გახადა, ორივე მხარეს ასობით ათასი სამხედრო მსხვერპლით - მოკლული, დაჭრილი და დაკარგული.
დასავლეთის სამხედრო ექსპერტებმა შეაფასეს, რომ რუსეთის საბრძოლო დანაკარგები გაცილებით მაღალი იყო, ვიდრე უკრაინის.
მოსკოვი ამჟამად აკონტროლებს უკრაინის ტერიტორიის დაახლოებით 20%-ს, მათ შორის ყირიმის სამხრეთ ნახევარკუნძულს, რომელიც მან 2014 წელს შეიერთა.