გერმანიის Deutsche Bahn კიბერშეტევის სამიზნე გახდა
Deutsche Welle 3 საათის წინ
გერმანიის სარკინიგზო ოპერატორი Deutsche Bahn ოთხშაბათს განაცხადა, რომ კიბერშეტევის სამიზნე გახდა, რამაც მისი ციფრული სერვისები შეაფერხა.
კომპანიამ განაცხადა, რომ ეგრეთ წოდებული DDoS შეტევა მის IT სისტემებს სამშაბათს შუადღისას დაატყდა თავს, რამაც გამოიწვია შეფერხებები მოგზაურობის ინფორმაციასა და დაჯავშნის ინსტრუმენტებში მის ვებსაიტზე და ნავიგატორის აპლიკაციაში.
"DB-ს თავს დაესხნენ და აგრძელებს თავდასხმებს მის IT სისტემებზე", - განაცხადა კომპანიამ ოთხშაბათს. "მიმდინარე შეტევა კონკრეტულად DB-ზეა მიმართული და მოხდა ტალღებად. თავდასხმის მასშტაბი მნიშვნელოვანია."
DDoS (განაწილებული უარის თქმის სერვისზე) თავდასხმის დროს, IT სისტემა არსებითად იბომბება დიდი რაოდენობით წყაროებიდან მოთხოვნებით, რაც იწვევს მის გადატვირთვას და, უარეს შემთხვევაში, ავარიას. ბევრი ასეთი თავდასხმა განიხილება ციფრული ვანდალიზმის ფორმად.
Deutsche Bahn-მა გააფრთხილა მომხმარებლები შეფერხებების შესახებ სამშაბათს ნაშუადღევს და საღამოს განაცხადა, რომ სისტემები კვლავ სტაბილურად მუშაობდნენ.
ოთხშაბათს დილით, შემდგომი პრობლემები მოხდა და კომპანიამ მოგვიანებით კიბერშეტევა მიზეზად დაასახელა.
"ჩვენი თავდაცვითი ზომები ამოქმედდა, რათა მინიმუმამდე დაგვეყვანა გავლენა ჩვენს მომხმარებლებზე", - განაცხადა Deutsche Bahn-მა.
"ჩვენ არ გავაკეთებთ კომენტარს თავდასხმის ფონზე სპეკულაციებზე", - დასძინა ფირმამ. "ჩვენი მთავარი პრიორიტეტი რჩება მომხმარებელთა მონაცემების დაცვა და ჩვენი ინფორმაციისა და დაჯავშნის სისტემების ხელმისაწვდომობა."
Deutsche Bahn არის გერმანიის ეროვნული სარკინიგზო ოპერატორი, რომელიც მართავს როგორც სამგზავრო, ასევე სატვირთო მატარებლებს, ასევე საგარეუბნო მატარებლებს ბევრ ქალაქში.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს სპიკერმა განაცხადა, რომ კომპანია გერმანიის კიბერუსაფრთხოების ხელისუფლებასთან კონტაქტში იყო.
ვინ ატარებს თავდასხმებს?
გერმანიის უსაფრთხოების სააგენტოებმა გააფრთხილეს სატრანსპორტო ინფრასტრუქტურის შესახებ კიბერ- და ფიზიკური თავდასხმების მთავარი სამიზნე, განსაკუთრებით რუსეთთან დაკავშირებული ჰაკერული ჯგუფებისა და ჰიბრიდული საფრთხეების გაზრდილი დაძაბულობის ფონზე.
გასულ წელს მოხდა "თითქმის ყოველდღიური თავდასხმები".
გასულ წელს, გადამწყვეტი სარკინიგზო ხაზები საბოტაჟი იყო ჰამბურგსა და ბერლინს შორის და კიოლნსა და დიუსელდორფს შორის.
ერთ შემთხვევაში, მატარებლისთვის გამოყენებულ გვირაბში ასაფეთქებელი ნივთიერება აფეთქდა, მეორეში კი ელექტროგადამცემი კაბელები გაჭრეს.
კანონმდებლებმა და გამომძიებლებმა ერთნაირად იკითხეს, შეიძლებოდა თუ არა რუსეთი ყოფილიყო საბოტაჟის უკან, როგორც ჩვეულებრივი გერმანელების ცხოვრებაზე მრავალწახნაგოვანი თავდასხმის ნაწილი.
შინაგან საქმეთა მინისტრმა ალექსანდრე დობრინდტმა ისაუბრა სავარაუდო აგენტებზე, რომლებიც არ არიან უცხო ქვეყნის მთავრობის ნაწილი, მაგრამ ფულს გამოიმუშავებენ კიბერდანაშაულის ან ინფრასტრუქტურის ფიზიკური თავდასხმებისთვის.
გერმანიამ ასევე განიცადა ინფრასტრუქტურის წინააღმდეგ მიმართული თავდასხმების სერია, რომელიც მარცხენა ფრთის აქტივისტებმა დაიჩემეს.