ვარშავა, პოლონეთი (AP) — პოლონელი ეპისკოპოსი ოთხშაბათს სასამართლოზე წარსდგა, ბრალად ედება, რომ არ აცნობა ხელისუფლებას დაუყოვნებლივ ორი მღვდლის მიერ მის ეპარქიაში ბავშვების სავარაუდო სექსუალური ძალადობის შესახებ.
ეს არის პირველი შემთხვევა, როდესაც პოლონელი ეპისკოპოსი სასამართლოზეა, სავარაუდო სექსუალური ძალადობის გამო, რომელიც მღვდლებმა მის დაქვემდებარებაში ჩაიდინეს.
კათოლიკური ეკლესია დიდი ხანია არის უმაღლესი მორალური ავტორიტეტი პოლონეთში, რომელმაც შთამაგონებელი როლი ითამაშა ოკუპაციისა და უცხოური მმართველობის დროს და მხარი დაუჭირა ანტიკომუნისტურ სოლიდარობის მოძრაობას 1980-იან წლებში.
მაგრამ წლების განმავლობაში სასულიერო პირთა ძალადობის გამო ანგარიშსწორებამ და ათწლეულების განმავლობაში რელიგიური ზედამხედველების მიერ დაფარვამ ეკლესიის იერარქიის სანდოობა დააზიანა, რომელმაც შექმნა პოლონეთის ყველაზე ცნობილი კათოლიკე, წმ. იოანე პავლე II.
ეკლესიის იერარქიის ზედამხედველები ბრალად ედებათ დანაშაულების იგნორირება ან, ზოგიერთ შემთხვევაში, მღვდლების დაცვა მათი გადაყვანით ახალ პოსტებზე მას შემდეგ, რაც სკანდალები საჯარო გახდა. 2019 წლის მოხსენებამ პოლონეთის საეპისკოპოსო კონფერენციის მიერ, ეკლესიის ცენტრალურმა ორგანომ, განაცხადა, რომ 1990-2018 წლებში ეკლესიისთვის წარდგენილი იყო 382 სექსუალური ძალადობის ბრალდება მღვდლების წინააღმდეგ.
კათოლიკური ეკლესიის შიდა კანონის თანახმად, ეპისკოპოსებს არ მოეთხოვებათ შეატყობინონ პოლიციას მათი მღვდლების მიერ სავარაუდო ძალადობის შესახებ და ათწლეულების განმავლობაში ისინი ინახავდნენ საქმეებს შიდა, ამჯობინებდნენ ეკლესიის რეპუტაციის დაცვას მსხვერპლთა ხარჯზე.
მიუხედავად იმისა, რომ იმ ქვეყნებში, რომლებმაც ძალადობის გამო გაიარეს, უჩვეულოა ეპისკოპოსის სისხლის სამართლის დევნა სამართალდამცავებისთვის სავარაუდო ძალადობის შესახებ ინფორმაციის გაუცემლობის გამო, საფრანგეთში, ეკლესიის დამანგრეველი მემკვიდრეობის შესახებ ცნობების ფონზე, 2019 წელს სასამართლომ ლიონის კარდინალი ფილიპ ბარბარინი დამნაშავედ ცნო მოძალადე მღვდლის სექსუალური დანაშაულის დაფარვაში, მაგრამ განაჩენი ორი წლის შემდეგ გასაჩივრდა.
პოლონეთის პრესის სააგენტოს ცნობით, პროკურორებმა ოთხშაბათს სასამართლოში განაცხადეს, რომ ეპისკოპოსმა, ანჯეი ჟეშმა, უნდა აცნობოს ხელისუფლებას, როგორც კი მიიღებს სანდო ინფორმაციას მის ეპარქიაში მღვდლების მიერ სავარაუდო ბავშვებზე ძალადობის შესახებ.
ჟეშის ზედამხედველობის ქვეშ მყოფი ორი მღვდლის შემთხვევაში, კათოლიკურმა ეკლესიამ ჩაატარა შიდა გამოძიება და მღვდლები აცნობა ხელისუფლებას. თუმცა, პროკურორებმა განაცხადეს, რომ კანონი მოითხოვს დაუყოვნებლივ შეტყობინებას.
ჟეში ემუქრება სამ წლამდე თავისუფლების აღკვეთა, თუ დამნაშავედ ცნეს. ის უდანაშაულოდ მიიჩნევს თავს და ამბობს, რომ აცნობა ხელისუფლებას მას შემდეგ, რაც ეკლესიამ დააზუსტა ფაქტები და მას შემდეგ, რაც მან შეიტყო ამის შესახებ.
ის 2012 წლიდან მსახურობს ეპისკოპოსად ტარნოვის ეპარქიაში, სამხრეთ პოლონეთში.
"მე გამოვხატავ ჩემს სინანულს და ბოდიშს ვუხდი ყველა იმ ადამიანს, ვინც დაზარალდა და სხვებსაც, ვინც დაზარალდა ამის გამო, ხშირად ოჯახების ჩათვლით", - თქვა ჟეშმა ოთხშაბათს.