კენია'ს ეროვნულმა დაზვერვამ (NIS) განაცხადა, რომ 1,000 კენიელი დაქირავებული იქნა რუსეთში საბრძოლველად უკრაინაში მას შემდეგ, რაც სავარაუდოდ მოტყუებული იყვნენ დასაქმების დაპირებით.
NIS-ის დასკვნები ოთხშაბათს საკანონმდებლო ორგანოს წევრებს კიმანი იჩუნგ'ვამ წარუდგინა.
კენიელები მოტყუებულნი არიან საბრძოლველად სამუშაო შეთავაზებით
იჩუნგ'ვამ დაადანაშაულა რუსეთის საელჩოს ოფიციალური პირები რეკრუტირების სააგენტოებთან და ადამიანთა ტრეფიკინგის სინდიკატებთან თანამშრომლობაში, რათა კენიელები დაექირავებინათ რუსეთ-უკრაინის ომში საბრძოლველად, დასაქმების საფარქვეშ.
მისი თქმით, რუსეთის საელჩოს ოფიციალურმა პირებმა მათ ტურისტული ვიზები მისცეს.
"ამჟამად 1,000-ზე მეტი კენიელი იქნა დაქირავებული და გაემგზავრა რუსეთ-უკრაინის ომში საბრძოლველად", - თქვა იჩუნგ'ვამ.
იჩუნგ'ვამ განაცხადა, რომ NIS-ის მოხსენების თანახმად, 89 კენიელი იყო წინა ხაზზე, 39 იყო ჰოსპიტალიზებული, 28 იყო დაკარგული და სულ მცირე ერთი გარდაცვლილი იყო დადასტურებული.
მოხსენების თანახმად, რეკრუტერები მიზნად ისახავდნენ ყოფილ ჯარისკაცებსა და პოლიციელებს, ასევე უმუშევრებს, ჰპირდებოდნენ, რომ ისინი ყოველთვიურად დაახლოებით 350,000 შილინგს (2,300 ევროს, $2,715) გამოიმუშავებდნენ და მიიღებდნენ ბონუსებს 1,2 მილიონ შილინგამდე (9,309 აშშ დოლარი).
ნოემბერში კენიამ განაცხადა, რომ მისი 200-ზე მეტი მოქალაქე იბრძოდა რუსეთისთვის, ახლა კი NIS-ის დასკვნებით, რიცხვი ხუთჯერ მეტია, ვიდრე ადრე ეგონათ.
მოსკოვმა უარყო ბრალდებები
მოსკოვის საელჩომ ნაირობიში უარყო ბრალდებები ხუთშაბათს გაკეთებულ განცხადებაში და განაცხადა, რომ ვიზები არ გაიცა იმ პირებზე, რომლებიც აპირებდნენ უკრაინაში საბრძოლველად რუსეთში გამგზავრებას.
თუმცა, რუსეთის საელჩომ განაცხადა, რომ "რუსეთის ფედერაციის კანონმდებლობა არ კრძალავს უცხო ქვეყნის მოქალაქეებს ნებაყოფლობით ჩაირიცხონ შეიარაღებულ ძალებში."
უკრაინამ ადრე განაცხადა, რომ რუსეთის ძალებთან ერთად მის ტერიტორიაზე ასობით მოქალაქე იბრძოდა 36 აფრიკული ქვეყნიდან, რომელთაგან ზოგიერთი მოტყუებით იყო დაქირავებული.
სამხრეთ აფრიკელები, რომლებიც რუსეთში იბრძოდნენ, სახლში ბრუნდებიან
ოთხშაბათს, სამხრეთ აფრიკის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ განაცხადა, რომ ოთხი სამხრეთ აფრიკელი მამაკაცი, რომლებიც მოტყუებით იყვნენ დაქირავებულნი რუსეთის ძალებში საბრძოლველად უკრაინაში, სახლში დაბრუნდა.
ეს მოჰყვა სამხრეთ აფრიკის პრეზიდენტის, კირილ რამაფოსას მოლაპარაკებებს მის რუს კოლეგასთან, ვლადიმერ პუტინთან, უკრაინაში ომის შედეგად მოხვედრილი სამხრეთ აფრიკელების სამშობლოში დაბრუნების შესახებ.
ნოემბერში პრეტორიამ განაცხადა, რომ მან მიიღო "საჩივრები" 17 მამაკაცისგან, რომლებიც მოტყუებით იყვნენ დაქირავებულნი დაქირავებულ ჯგუფებში და ჩარჩენილი იყვნენ უკრაინის დონბასის რეგიონში ბრძოლის ეპიცენტრში.
სამხრეთ აფრიკის კანონი კრძალავს მის მოქალაქეებს უცხო არმიაში საბრძოლველად მთავრობის ნებართვის გარეშე.