გაეროს მისიამ დარფურში გენოციდის ნიშნები დაადგინა - Image 1 of 2
გაეროს მიერ დადგინდა, რომ ელ-ფასჰერის ალყა და დაკავება სუდანის დარფურის რეგიონში პარამილიტარული სწრაფი რეაგირების ძალების (RSF) მიერ 2023 წლის ოქტომბერში, აჩვენებდა "გენოციდის ნიშნებს". ეს შეფასება გამომდინარეობს სუდანის დამოუკიდებელი საერთაშორისო ფაქტების დამდგენი მისიის დასკვნებიდან, რომელიც იძიებდა RSF-ის მიერ ელ-ფასჰერის აღების გარემოებებს.
იმ დროს, სხვადასხვა უფლებადამცველი ორგანიზაციების მიერ დამოწმებული გრაფიკული კადრები აჩვენებდა მასობრივ მკვლელობებსა და სხვა სისასტიკეებს, რომლებსაც RSF-ის წევრები სჩადიოდნენ. ფაქტების დამდგენმა მისიამ ყურადღება გაამახვილა ელ-ფასჰერში და მის გარშემო არსებულ მოვლენებზე RSF-ის მიერ ჩრდილოეთ დარფურის დედაქალაქის აღების დროს, 18-თვიანი ალყის შემდეგ, რომლის დროსაც სამოქალაქო პირები მოწყვეტილი იყვნენ ძირითად საჭიროებებს, მათ შორის საკვებს, წყალსა და მედიკამენტებს.
მისიამ დაასკვნა, რომ გენოციდური განზრახვა იყო "ერთადერთი გონივრული დასკვნა" RSF-ის "ეთნიკურად მიზანმიმართული მკვლელობების, სექსუალური ძალადობის, განადგურებისა და საჯარო განცხადებების სისტემიდან, რომლებიც ცალსახად მოუწოდებდნენ არაბი თემების აღმოფხვრისკენ". შეგროვებული მტკიცებულებების ერთობლიობამ, მათ შორის ხანგრძლივმა ალყამ, შიმშილმა და ჰუმანიტარული დახმარების უარყოფამ, რასაც მოჰყვა მასობრივი მკვლელობები, გაუპატიურება, წამება და იძულებითი გაუჩინარება, სისტემატური დამცირება და დამნაშავეების საკუთარი განცხადებები, მხოლოდ ერთი გონივრული დასკვნის საშუალებას იძლევა: გენოციდი.
ელ-ფასჰერის ალყისა და დაკავების დროს ზაზავას და ფურის ეთნიკური ჯგუფები იყვნენ სამიზნეები. ეს ჯგუფები არიან სუდანის დასავლეთ დარფურის რეგიონში ყველაზე დიდი არაბი ეთნიკური თემებიდან და 2000-იანი წლების დასაწყისიდან რეგიონში დისკრიმინაციისა და ძალადობის წინა ტალღების წინაშე აღმოჩნდნენ. ბევრ ოჯახს უკვე რამდენჯერმე მოუწია გადაადგილება მიმდინარე კონფლიქტამდე.
2023 წლის აპრილიდან სუდანის არმია და პარამილიტარული RSF ჩაკეტილნი არიან ბრძოლაში, რომელმაც ათიათასობით ადამიანი იმსხვერპლა და თითქმის 12 მილიონი ადამიანი გადაასახლა.
გაეროს ფაქტების დამდგენმა მისიამ დაადგინა, რომ სუდანის ქალაქ ელ-ფასჰერის ალყისა და დაკავების დროს ჩადენილი სისასტიკის მტკიცებულებები მიუთითებს გენოციდზე. RSF-მა დაიპყრო ელ-ფასჰერი, რომელიც მდებარეობს დარფურის დასავლეთ რეგიონში, ოქტომბრის ბოლოს 18-თვიანი ბლოკადის შემდეგ. ეს იყო ერთ-ერთი ყველაზე სასტიკი თავი სუდანის თითქმის სამწლიან სამოქალაქო ომში და გამოიწვია საერთაშორისო აღშფოთების ფართო ტალღა.
ანგარიში ასკვნის, რომ სულ მცირე გენოციდის სამი ძირითადი აქტი განხორციელდა, მათ შორის დაცული ეთნიკური ჯგუფის წევრების მკვლელობა; სერიოზული ფიზიკური და ფსიქიკური ზიანის მიყენება; და სიცოცხლის პირობების განზრახ შექმნა, რომელიც გათვლილია ჯგუფის ფიზიკურ განადგურებაზე მთლიანად ან ნაწილობრივ.
გამომძიებლები ვერ ეწვივნენ ელ-ფასჰერს, მაგრამ თავიანთი ანგარიში დააფუძნეს 320-ზე მეტ ინტერვიუზე გადარჩენილებთან, RSF-ის მეთაურების განცხადებებთან და დამოწმებულ ვიდეოებთან და სატელიტურ სურათებთან.
გაერომ დასკვნებს "ნამდვილად შემზარავი" უწოდა და მოუწოდა საერთაშორისო საზოგადოებას სრულად აღასრულოს დარფურზე არსებული იარაღის ემბარგო და გააფართოოს იგი ქვეყნის დანარჩენ ნაწილზე; თავიდან აიცილოს იარაღისა და სხვა მხარდაჭერის გადაცემა სერიოზულ დარღვევებში ბრალდებულ მხარეებზე; უზრუნველყოს ანგარიშვალდებულება მიზნობრივი სანქციების მეშვეობით; სრულად ითანამშრომლოს სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსთან; და განიხილოს სასამართლო მექანიზმის შექმნა, რომელიც მასთან ერთად იმუშავებს.
გაერთიანებული საემიროები (UAE) ფართოდ არის მოხსენებული, როგორც RSF-ის მთავარი მხარდამჭერი, მიუხედავად იმისა, რომ ის აგრძელებს მტკიცედ უარყოფას, გაეროს მიერ ადრე აღწერილი საერთაშორისო გამოძიების მტკიცებულებების მიუხედავად, როგორც სანდო.
გამომძიებლებმა მოუწოდეს საერთაშორისო საზოგადოებას სრულად აღასრულოს დარფურზე არსებული იარაღის ემბარგო და გააფართოოს იგი ქვეყნის დანარჩენ ნაწილზე; თავიდან აიცილოს იარაღისა და სხვა მხარდაჭერის გადაცემა სერიოზულ დარღვევებში ბრალდებულ მხარეებზე; უზრუნველყოს ანგარიშვალდებულება მიზნობრივი სანქციების მეშვეობით; სრულად ითანამშრომლოს სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსთან; და განიხილოს სასამართლო მექანიზმის შექმნა, რომელიც მასთან ერთად იმუშავებს.
გაეროს უშიშროების საბჭოს სხდომა მიზნად ისახავს ჰუმანიტარული ცეცხლის შეწყვეტისკენ სწრაფვას, რომელიც მიუწვდომელია, მიუხედავად სამოქალაქო ტანჯვისა. მეომარი მხარეები კონფლიქტს განიხილავენ, როგორც ეგზისტენციალურ ბრძოლას და შეუძლიათ გააგრძელონ ბრძოლა სულ უფრო დახვეწილი იარაღით, რომელსაც აწვდიან მათი უცხოელი მხარდამჭერები.