1000-ზე მეტი კენიელი იბრძვის რუსეთისთვის უკრაინაში, დაზვერვის ცნობით - Image 1 of 2
1000-ზე მეტმა კენიელმა მიიზიდა რუსეთისთვის საბრძოლველად უკრაინის ომში, კენიის პარლამენტისთვის დაზვერვის მოხსენების თანახმად, რომელიც ხაზს უსვამს რუსული ოპერაციის მასშტაბს, რომელიც აფრიკის მამაკაცებს ფრონტის ხაზამდე მიჰყავს.
კენიის ეროვნული ასამბლეის უმრავლესობის ლიდერმა, კიმანი იჩუნგ'ვამ განაცხადა, რომ "არაკეთილსინდისიერი რეკრუტირების სააგენტოები და კენიის ინდივიდები" აგრძელებენ კენიის მოქალაქეების გაგზავნას კონფლიქტში საბრძოლველად, როდესაც მან წაიკითხა დეპუტატებს კენიის ეროვნული დაზვერვის სამსახურის გამოძიების შეჯამება.
1000-ზე მეტი ინდივიდის რიცხვი მნიშვნელოვნად აღემატება კენიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ნოემბრის განცხადებაში მოცემულ რიცხვს, რომელშიც ნათქვამია, რომ 200-ზე მეტმა კენიელმა იმოგზაურა ომში საბრძოლველად.
აფრიკის ქვეყნების მზარდი რაოდენობა - მათ შორის კენიის, უგანდის და სამხრეთ აფრიკის - და სხვა ადგილებიდან სულ უფრო მეტად იზიდავს ფრონტის ხაზს, რადგან რუსეთი ეძებს საბრძოლო ძალას თავისი შეჭრის შესანარჩუნებლად. უკრაინის საგარეო საქმეთა მინისტრმა, ანდრიი სბიჰამ, ნოემბერში განაცხადა, რომ 36 აფრიკული ქვეყნიდან 1400-ზე მეტი ადამიანი იბრძოდა რუსეთისთვის უკრაინაში. ბევრი უკრაინის მიერ ომის ტყვედ არის დაკავებული.
ანგარიშის თანახმად, იჩუნგ'ვამ განაცხადა, რომ "არაკეთილსინდისიერი" დასაქმების სააგენტოები მიზნად ისახავდნენ ყოფილ სამხედრო პერსონალს და პოლიციის ოფიცრებს და 20-იანი წლების შუა პერიოდიდან 50 წლამდე ასაკის სამოქალაქო პირებს, რომლებიც საზღვარგარეთ სამუშაოს შესაძლებლობების გამო სასოწარკვეთილები არიან.
დასაქმების სააგენტოები კენიელებს იზიდავდნენ ყოველთვიურად დაახლოებით 350,000 შილინგის (£2,000) დაპირებით, ბონუსებით 900,000 შილინგიდან 1,2 მილიონ შილინგამდე და "საბოლოოდ" რუსეთის მოქალაქეობის მიღებით, ნათქვამია მოხსენებაში.
მან ასევე დაადანაშაულა დასაქმების სააგენტოები რამდენიმე სამთავრობო სააგენტოს "არაკეთილსინდისიერ" პერსონალთან თანამშრომლობაში - საიმიგრაციო სერვისების დირექტორატი, კრიმინალური გამოძიების დირექტორატი და მისი ანტინარკოტიკული განყოფილება და ეროვნული დასაქმების ორგანო - რათა თავიდან აიცილონ ჩარევა ნაირობის საერთაშორისო აეროპორტში, განაცხადა იჩუნგ'ვამ.
მაგრამ, დასძინა მან, მოხსენებამ განაცხადა, რომ აეროპორტის რეკრუტების გაზრდილი ჩარევის გამო, ისინი ახლა მიემგზავრებიან უგანდაში, კონგოს დემოკრატიულ რესპუბლიკაში და სამხრეთ აფრიკაში.
თებერვლის მდგომარეობით, 39 კენიელი იყო ჰოსპიტალიზებული, 30 იყო რეპატრირებული, 28 დაკარგული იყო ბრძოლაში, 35 იყო სამხედრო ბანაკებში ან ბაზებში, 89 იყო ფრონტის ხაზზე, ერთი იყო დაკავებული და ერთმა დაასრულა კონტრაქტი, ნათქვამია მოხსენებაში.
კენიის საგარეო საქმეთა მინისტრი, მუსალია მუდავადი, სავარაუდოდ, მომავალ თვეში ეწვევა რუსეთს, რათა განიხილოს კენიის მოქალაქეების "მიუღებელი და ფარული" რეკრუტირება.
ოთხშაბათს, ოთხი სამხრეთ აფრიკელი დაბრუნდა სამხრეთ აფრიკაში რუსეთიდან. ისინი იყვნენ 17 სამხრეთ აფრიკელი და ორი ბოტსვანას მამაკაცის ჯგუფიდან, რომლებიც, სავარაუდოდ, მოტყუებულნი იყვნენ რუსეთისთვის საბრძოლველად დუდუზილ ზუმა-სამბუდლას, ყოფილი სამხრეთ აფრიკის პრეზიდენტის, ჯეიკობ ზუმას ქალიშვილის მიერ.
სამხრეთ აფრიკის საგარეო საქმეთა მინისტრმა, რონალდ ლამოლამ, განუცხადა ეროვნულ მაუწყებელს SABC-ს: "ეს იყო რთული პროცესი. ის რჩება რთულად მათთვის, ვინც ჯერ კიდევ ფრონტის ხაზზეა, რადგან ისინი, სავარაუდოდ, მოტყუებულნი იყვნენ კერძო უსაფრთხოების კონტრაქტორის მიერ რუსეთის მთავრობისთვის. ასე რომ, ეს ნამდვილად ართულებს სიტუაციას, რადგან ისინი, რუსეთის მთავრობის თქმით, პირდაპირ არ იყვნენ დაქირავებულნი რუსეთის არმიაში."