კენიის მთავარი აეროპორტიდან ფრენები შეფერხებულია გაფიცვის გამო
ავიახაზები კენიის მთავარი აეროპორტიდან ფრენებს აფერხებს საავიაციო ინდუსტრიის მუშაკთა დაგეგმილი გაფიცვის გამო, განაცხადეს ეროვნულმა ავიაკომპანიამ და აეროპორტების ხელისუფლებამ.
ნაირობიდან ჯომო კენიატას საერთაშორისო აეროპორტიდან გამგზავრებული ფრენები შეფერხდა ოთხი საათის განმავლობაში.
ზოგიერთი მგზავრი ამბობს, რომ ისინი გახანგრძლივებული პერიოდის განმავლობაში სხედან თვითმფრინავში, რადგან პილოტები ელოდებიან აფრენის ნებართვას.
განცხადებაში, კენიის ავიახაზებმა განაცხადა, რომ განიცდის "საჰაერო მოძრაობის კონტროლის ოპერატიულ შეფერხებებს, რომლებიც გავლენას ახდენს გარკვეულ გამგზავრებებზე და ჩამოსვლაზე". მან დასძინა, რომ ის მუშაობს ხელისუფლებასთან შეფერხებების მინიმუმამდე შესამცირებლად და უსაფრთხო ოპერაციების შესანარჩუნებლად.
"მგზავრებს ურჩევენ, ელოდონ შესაძლო განრიგის კორექტირებას, მათ შორის შეფერხებებს", - განაცხადა ავიაკომპანიამ და ბოდიში მოიხადა უხერხულობისთვის.
შეფერხებები მოჰყვა კენიის საავიაციო მუშაკთა კავშირის (KAWU) გაფრთხილებას ერთი კვირის წინ, რომ გაფიცვის გეგმა იყო ხელფასისა და ცუდი სამუშაო პირობების გამო.
KAWU-ს გენერალურმა მდივანმა მოს ნდიემამ ადგილობრივ Daily Nation-ის საინფორმაციო ვებსაიტს განუცხადა, რომ გაფიცვა დაიწყო დილის 06:00 საათზე (03:00 GMT) და გავლენას ახდენდა როგორც მგზავრებზე, ასევე ავიაკომპანიებზე ქვეყნის მასშტაბით.
"დიდი შეფერხებაა. თვითმფრინავები ძლივს ტოვებენ აეროპორტებს", - ციტირებდნენ მას.
კენიის აეროპორტების ორგანომ (KAA) განაცხადა, რომ მან აამოქმედა აეროპორტის საგანგებო გეგმები და მოუწოდა მგზავრებს დაუკავშირდნენ თავიანთ ავიაკომპანიებს განახლებებისთვის.
საავიაციო სექტორის მუშაკები ადანაშაულებენ კენიის სამოქალაქო საავიაციო ორგანოს (KCAA) ხელფასის მოლაპარაკებებში შეფერხებაში, პროფკავშირების გადარიცხვების შეფერხებაში და დისკრიმინაციაში.
ისინი ასევე ადანაშაულებენ KCAA-ს მენეჯმენტს შრომის დავების მოგვარების სურვილის არქონაში, რომლებიც ათწლეულზე მეტია გრძელდება.
გასულ კვირას, KCAA-მ მიმართა სასამართლოს გაფიცვის შეჩერების შესახებ. შრომის სასამართლოს მოსამართლემ შეაჩერა ქმედება შემდგომი მითითებების მოლოდინში, რომელიც მომავალ კვირას იქნება.
ორშაბათს გამოქვეყნებულ განცხადებაში, KCAA-მ განაცხადა, რომ ის აქტიურად არის ჩართული შესაბამის მხარეებთან "მოქმედი შრომის კანონებისა და სასამართლოს დირექტივების შესაბამისად".
მან დასძინა, რომ "დაგეგმილი გაფიცვის ფონზე" ის ააქტიურებს ზომებს საავიაციო უსაფრთხოებისა და მომსახურების სტაბილურობის უზრუნველსაყოფად.
დამატებითი მოხსენება რიჩარდ კაგოეს მიერ
ეწვიეთ BBCAfrica.com-ს მეტი ახალი ამბებისთვის აფრიკის კონტინენტიდან.