სამი სამხრეთ აფრიკელი მკვლელობაშია ბრალდებული ე-ჰეილინგ ტაქსის მძღოლის მკვლელობის შემდეგ
სამი სამხრეთ აფრიკელი მკვლელობაშია ბრალდებული ე-ჰეილინგ ტაქსის მძღოლის მკვლელობის შემდეგ, რომლის სიკვდილის მანერა, რომელიც აღბეჭდილია დაფის კამერის კადრებში, ბევრ ადამიანს შოკში აგდებს.
სოციალურ მედიაში გავრცელებულ ვიდეოში ნაჩვენებია კაცი და ქალი, რომლებიც მძღოლთან, ისააკ სატლათთან ჩხუბობენ, რომელსაც ისინი, როგორც ჩანს, ძარცვავდნენ. სატლათი ცდილობს წინააღმდეგობა გაუწიოს, სანამ ერთ-ერთი მგზავრი, როგორც ჩანს, ახრჩობს მას, სანამ ის არ მოდუნდება.
სამშაბათის შაბათ-კვირას დაკავებულები ორშაბათს პრეტორიაში სასამართლოში გამოჩნდნენ და მას შემდეგ უარი თქვეს გირაოს განაცხადებზე. მათ არ სთხოვეს კომენტარი ბრალდებებზე.
მეოთხე ეჭვმიტანილმა პოლიციას ორშაბათს ჩაბარდა.
ის სამშაბათს სასამართლოში გამოჩნდება, განაცხადა პოლიციამ მოკლე განახლებაში მას შემდეგ, რაც დიკელედი მფალამ, 24 წლის, გოიცონე მაჩიდმა, 25 წლის და მაკლარენ მუშვანამ, 30 წლის, მოკლე გამოჩენა მოახდინეს. ოთხივე ასევე ქურდობის ბრალდებით არის დაკავებული.
სატლათი, 22 წლის, იყო ნიგერიელი ეროვნების, მაგრამ, ქვეყანაში, რომელიც ხშირად იტანჯება ქსენოფობიური ძალადობით, მისმა ოჯახმა განაცხადა, რომ თავდასხმა მის ეროვნებასთან არ იყო დაკავშირებული.
პროკურორების თქმით, ბრალდებულებმა შეკვეთა განათავსეს ე-ჰეილინგის პლატფორმაზე ბოლტზე გასული ოთხშაბათის, ტელეფონის ნომრის გამოყენებით, რომელიც არცერთ მათგანის სახელზე არ იყო რეგისტრირებული.
როდესაც მანქანა მოვიდა, მფალა და მეოთხე ეჭვმიტანილი, სავარაუდოდ, მანქანაში ჩასხდნენ, ხოლო მაჩიდი და მუშვანა მათ ცალკე მანქანით მიჰყვებოდნენ, განაცხადეს ხელისუფლებამ.
შემდეგ მათ "აიძულეს გარდაცვლილი მანქანა გაეჩერებინა, დაახრჩვეს ის სიკვდილამდე და გაძარცვეს მას მისი ტელეფონისა და მანქანისგან, რომელიც მოგვიანებით ამოიღეს", - განაცხადა პროკურატურის ორგანოს სპიკერმა ლუმკა მაჰანჯანამ.
სამხრეთ აფრიკაში ე-ჰეილინგის მძღოლების თავდასხმის შესახებ სულ უფრო მეტი ცნობა ვრცელდება, მძღოლები ითხოვენ მეტ დაცვას, რადგან ქვეყანა ებრძვის დანაშაულის მაღალ დონეს და მსოფლიოში ერთ-ერთ ყველაზე მაღალ მკვლელობის მაჩვენებელს.
ე-ჰეილინგის პარტნიორების საბჭომ დაგმო სატლათის მკვლელობა და დასძინა, რომ ეს არ იყო "იზოლირებული ინციდენტი".
ორგანიზაციამ შეაქო დაფის კამერის კადრებისა და სოციალური მედიის როლი მისი მკვლელობის აღბეჭდვაში, მაგრამ გაიმეორა მოწოდებები "პრევენციული უსაფრთხოების ზომების" შესახებ მძღოლების უკეთ დასაცავად.
მან ასევე მოუწოდა ე-ჰეილინგის კომპანიებს, "გადაამოწმონ და გადაამოწმონ მგზავრები, რათა თავიდან აიცილონ კრიმინალები, რომლებიც თავს წარმოაჩენენ როგორც კლიენტები".
ორშაბათის სასამართლოს შენობასთან შეიკრიბნენ მრავალი პოლიტიკური პარტია და ე-ჰეილინგის მძღოლები სატლათის მკვლელობის გასაპროტესტებლად.
ერთ-ერთმა მძღოლმა მოითხოვა მთავრობის მიერ სამუშაო ჯგუფის შექმნა მათზე თავდასხმების მოსაგვარებლად, ადგილობრივი მაუწყებლის Newzroom Afrika-ს ცნობით.
მან ასევე მოითხოვა სისტემის შექმნა მძღოლების ოჯახებისთვის კომპენსაციის მისაცემად, რომლებიც მოკლეს სამსახურში. სატლათის ოჯახის სპიკერმა სოლომონ იზანგ აშომსმა თქვა, რომ მის ნათესავებს უპასუხო კითხვები დარჩათ.
სამის წინააღმდეგ საქმე ორშაბათს გადაიდო.
ეწვიეთ BBCAfrica.com-ს აფრიკის კონტინენტიდან მეტი ახალი ამბებისთვის.