კენიის მთავარი აეროპორტის ფრენები შეფერხებულია გაფიცვის გამო - Image 1 of 2
კენიის მთავარი აეროპორტის, ჯომო კენიატას საერთაშორისო აეროპორტის, ფრენები განიცდის შეფერხებებს და შეფერხებებს საავიაციო ინდუსტრიის მუშაკთა დაგეგმილი გაფიცვის გამო. გაფიცვა, რომელიც დაიწყო დილის 06:00 საათზე, გავლენას ახდენს როგორც მგზავრებზე, ასევე ავიაკომპანიებზე მთელი ქვეყნის მასშტაბით. ზოგიერთ მგზავრს მოუწია თვითმფრინავში ჯდომა გახანგრძლივებული პერიოდის განმავლობაში, გამგზავრების ნებართვის მოლოდინში.
კენიის ავიახაზებმა, ეროვნულმა ავიაკომპანიამ, გამოსცა მოგზაურობის რჩევა თავის მომხმარებლებს, მოუწოდა მათ შეამოწმონ თავიანთი ფრენების სტატუსი აეროპორტში გამგზავრებამდე. ავიაკომპანიამ, ასევე ტანზანიის Precision Air-მა, განაცხადა საჰაერო მოძრაობის კონტროლის ოპერაციების შეფერხება, რაც გავლენას ახდენს ჯომო კენიატას საერთაშორისო აეროპორტში გამგზავრებებზე და ჩამოსვლაზე. მგზავრებს ურჩევენ ელოდონ შესაძლო განრიგის კორექტირებას, მათ შორის შეფერხებებს.
კენიის აეროპორტების ორგანომ აამოქმედა საგანგებო გეგმები აეროპორტში და მოუწოდა მგზავრებს დაუკავშირდნენ თავიანთ ავიაკომპანიებს განახლებებისთვის. კენიის სამოქალაქო საავიაციო ორგანო (KCAA) დაადანაშაულეს ხელფასის მოლაპარაკებებში შეფერხებაში, პროფკავშირის ანაზღაურების შეფერხებაში და დისკრიმინაციაში. საავიაციო სექტორის მუშაკები ადანაშაულებენ KCAA-ს მენეჯმენტს შრომის დავების მოგვარების სურვილის არ ქონაში, რომლებიც ათწლეულზე მეტია გრძელდება.
გასულ კვირას, KCAA-მ მიმართა სასამართლოს გაფიცვის შეჩერების შესახებ ბრძანებების მოთხოვნით. შრომის სასამართლოს მოსამართლემ შეაჩერა ქმედება შემდგომი მითითებების მოლოდინში მომავალ კვირას. ორშაბათს განცხადებაში, KCAA-მ განაცხადა, რომ ის აქტიურად იყო ჩართული შესაბამის მხარეებთან "მოქმედი შრომის კანონებისა და სასამართლოს დირექტივების შესაბამისად". მან დასძინა, რომ "დაგეგმილი გაფიცვის ფონზე" ის ააქტიურებს ზომებს საავიაციო უსაფრთხოებისა და მომსახურების სტაბილურობის უზრუნველსაყოფად.
ნაირობიში მთავარი აეროპორტი რეგიონში ერთ-ერთი ყველაზე დატვირთული ცენტრია და ემსახურება როგორც საკვანძო კარიბჭეს კონტინენტსა და დანარჩენ მსოფლიოს შორის. გასულ წელს მან დაახლოებით ცხრა მილიონი მგზავრი გადაიყვანა კენიური ხელისუფლების ცნობით.
კენიის საავიაციო კავშირის წევრებმა გაიფიცნენ მას შემდეგ, რაც პროფკავშირსა და კენიის ხელისუფლებას შორის კოლექტიური მოლაპარაკების შეთანხმების განხორციელების საკითხებზე გაფიცვის შვიდდღიანი შეტყობინება გასცეს. გაფიცული მუშები ითხოვენ უკეთეს სამუშაო პირობებს, უკეთეს ანაზღაურებას და უკეთეს სარგებელს. კენიის სამოქალაქო საავიაციო ორგანომ გასულ კვირას სცადა სასამართლოს ბრძანების მიღება დაგეგმილი გაფიცვის დაბლოკვის მიზნით, მაგრამ პროფკავშირის გენერალურმა მდივანმა, მოს ნდიემამ განაცხადა, რომ მას არ მიუღია რაიმე სასამართლო ბრძანება გაფიცვის შეჩერების შესახებ.
ჯომო კენიატას საერთაშორისო აეროპორტი არის მთავარი სატრანსპორტო კვანძი რეგიონალურად და საერთაშორისო დონეზე, ბევრი ვაჭრობითა და ტურიზმით, რომელიც გადის მასში. გაფიცვამ გამოიწვია ფრენების შეფერხება და შეფერხებები, რაც გავლენას ახდენს საჰაერო მოძრაობაზე. მგზავრებს ურჩევენ შეამოწმონ თავიანთი ფრენების სტატუსი აეროპორტში გამგზავრებამდე.
მიჰყევით BBCAfrica-ს ტვიტერზე @BBCAfrica-ზე, Facebook-ზე BBC Africa-ზე ან ინსტაგრამზე @bbcafrica-ზე.