34 ავსტრალიელი ქალისა და ბავშვის ჯგუფი, რომლებიც თითქმის შვიდი წელია ჩრდილოეთ სირიაში ბანაკში იმყოფებოდნენ ისლამური სახელმწიფოს (IS) ჯგუფთან მათი კავშირების გამო, ორშაბათს გაათავისუფლეს სამშობლოში დასაბრუნებლად, მაგრამ შემდეგ ბანაკში დაბრუნდნენ "ტექნიკური მიზეზების გამო".
ჯგუფი - ხელისუფლების მიერ ვარაუდობენ, რომ IS მებრძოლების ცოლები და შვილები არიან - აქამდე იყო ჩარჩენილი Roj-ის დაკავების ბანაკში, ავსტრალიის მთავრობა უარს ამბობდა მათ ოფიციალურ რეპატრიაციაზე.
გაურკვეველია, რატომ შეჩერდა მათი გათავისუფლება, მაგრამ ავსტრალიის მედია იტყობინება, რომ ეს შეიძლება გამოწვეული იყოს რეგიონის მმართველ ფრაქციებს შორის სწორი ნებართვების კოორდინაციის წარუმატებლობით.
მათი მომავალი - და სირიაში მყოფი ათასობით სხვა IS ნათესავის მომავალი - გაურკვეველი რჩება. სხვა უცხოურმა მთავრობებმა ასევე უარი თქვეს თავიანთი მოქალაქეების რეპატრიაციაზე.
როიტერის საინფორმაციო სააგენტომ ციტირებდა Roj-ის ბანაკის თანადირექტორს, რომ 34 ავსტრალიელი გადაეცათ მათი ოჯახის წევრებს, რომლებმაც იმოგზაურეს სირიაში მათი გათავისუფლებისთვის და ჩასხდნენ მინიბუსებში, რათა გამგზავრებულიყვნენ დამასკოში სამხედრო ესკორტით.
ავსტრალიის მედია იტყობინება, რომ ჯგუფი აპირებდა გაეგრძელებინა მოგზაურობა ბეირუთში, სადაც იმედოვნებდნენ პასპორტების მიღებას.
ავსტრალიის მთავრობამ არაერთხელ განაცხადა, რომ არ დააბრუნებდა ხალხს სირიიდან და თქვა, რომ ისინი, ვინც დანაშაულს ჩაიდენდნენ, "კანონის სრული ძალით" შეხვდებოდნენ.
მაგრამ მას ადრე ეკავა პოზიცია, რომ ის ვალდებულია გასცეს პასპორტები იმ მოქალაქეებს, რომლებიც ავსტრალიის საელჩოში წარადგენენ.
როჯში ცხოვრობს კიდევ 2000-ზე მეტი ადამიანი 40 სხვადასხვა ეროვნებიდან - ძირითადად ქალები და ბავშვები - რომლებიც იქ 2019 წელს IS-ის საბოლოო საყრდენიდან განდევნის შემდეგ იმყოფებოდნენ.
მათ შორის, სავარაუდოდ, არის შამიმა ბეგუმი, რომელსაც 2019 წელს ეროვნული უსაფრთხოების საფუძველზე ჩამოართვეს ბრიტანეთის მოქალაქეობა.
ავსტრალიის სამაუწყებლო კორპორაციის (ABC) ეთერში საუბრისას, ბანაკის დირექტორმა, ჰაკმიეჰ იბრაჰიმმა თქვა: "ჩემი გზავნილი არ არის მხოლოდ ავსტრალიისთვის, არამედ ყველა ქვეყნისთვის: წაიყვანეთ თქვენი მოქალაქეები, წაიყვანეთ ეს ბავშვები და ქალები".
მან დასძინა, რომ ბავშვები იზრდებიან "საშიში იდეებისა და იდეოლოგიების" გარემოცვაში ბანაკში.
"ჩვენ 2017 წელს ISIS-თან დაკავშირებული ოჯახები და ბავშვები აქ მოვიყვანეთ და ახლა 2026 წელია", - თქვა მან. "რაც უფრო გადის დრო, მით უფრო რთულდება სიტუაცია."
ავსტრალიის მთავრობამ განცხადებაში თქვა: "ჩვენი უსაფრთხოების სააგენტოები აკვირდებიან - და აგრძელებენ მონიტორინგს - სირიაში არსებულ სიტუაციას, რათა უზრუნველყონ, რომ ისინი მზად არიან ნებისმიერი ავსტრალიელისთვის, რომელიც ცდილობს ავსტრალიაში დაბრუნებას".
"ამ ჯგუფის ადამიანებმა უნდა იცოდნენ, რომ თუ მათ დანაშაული ჩაიდინეს და თუ ისინი ავსტრალიაში დაბრუნდებიან, ისინი კანონის სრული ძალით შეხვდებიან.
"ავსტრალიელების უსაფრთხოება და ავსტრალიის ეროვნული ინტერესების დაცვა რჩება უპირველეს პრიორიტეტად."
2022 წელს ავსტრალიის კიდევ ერთი ჯგუფი, რომელიც შედგებოდა ოთხი ქალისა და 13 ბავშვისგან, გაათავისუფლეს Roj-ის დაკავების ბანაკიდან და დააბრუნეს სიდნეიში, რამაც გამოიწვია გარკვეული რეაქცია ავსტრალიაში.
გასულ თვეში დიდი ბრიტანეთის შინაგან საქმეთა მინისტრმა განაცხადა, რომ ის "მტკიცედ დაიცავდა" გადაწყვეტილებას შამიმა ბეგუმის მოქალაქეობის ჩამორთმევის შესახებ, მთავრობის წყაროს ცნობით.
ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ (ECHR) მოითხოვა გამოძიება, მაგრამ მთავრობის წყარომ განაცხადა, რომ გადაწყვეტილება უკვე დადასტურდა დიდი ბრიტანეთის სასამართლოების მიერ.
ბეგუმს 15 წლის ასაკში მოუწია მოგზაურობა აღმოსავლეთ ლონდონიდან ახლო აღმოსავლეთში, ისლამური სახელმწიფოს ჯგუფის მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე, სადაც ის დაქორწინდა მებრძოლზე.