კიერ სტარმერმა პირობა დადო, რომ მიიღებს ზომებს ახალგაზრდებისთვის სოციალური მედიის წვდომის შესახებ "თვეებში და არა წლებში", ხოლო თქვა, რომ ეს აუცილებლად არ ნიშნავდა სრულ აკრძალვას 16 წლამდე ასაკის პირებისთვის. ლონდონში გამართულ ღონისძიებაზე მას შემდეგ, რაც მთავრობამ პირობა დადო, რომ გააფართოვებდა ზეწოლას AI ჩატბოტებზე, რომლებიც ბავშვებს საფრთხეს უქმნიან, სტარმერმა თქვა, რომ საკითხი ნიუანსური იყო და რომ აკრძალვა არ იყო გარდაუვალი, აღნიშნა რა NSPCC-ის მსგავსი ორგანიზაციების შეშფოთება. "მე ვფიქრობ, რომ ეს არის ისეთი მნიშვნელოვანი საკითხი, რომ ჩვენ უნდა შევიდეთ მასში, როგორც აკრძალვის შესაძლებლობა", - განუცხადა მან თემთა პალატას პუტნიში, თქვა მან: "მე აუცილებლად მინდა გადავხედო შეგროვებულ მტკიცებულებებს" სამთვიანი კონსულტაციის დროს. მან დაამატა: "ორივე მხარეს ძლიერი არგუმენტებია. ზოგი უბრალოდ ამბობს, უბრალოდ ამოიღეთ ყველა 16 წლამდე სოციალური მედიიდან და ეს არის დასასრული. NSPCC, ცხადია, ორგანიზაცია, რომელიც ძალიან ზრუნავს ბავშვების დაცვაზე, ამბობს არა, ეს ბავშვებს კიდევ უფრო ბნელ ადგილებში უბიძგებს. "სხვები - მე ვიყავი ახალგაზრდა ადამიანებთან ამ დილით, 15 და 16 წლის, რომლებიც რეალურად დაზარალდებიან ამით - მითხრეს, შეხედე, ჩვენ ვიღებთ ჩვენს ამბებს სოციალური მედიიდან, ჩვენ არ ვკითხულობთ გაზეთებს და ამიტომ თქვენ შეაჩერებთ ჩვენს წვდომას სიახლეებზე. ჩვენ უნდა შევხედოთ ყველაფერს მთლიანობაში."
დაუნინგ სტრიტმა გამოაცხადა გეგმები, დააჩქაროს ნებისმიერი ცვლილება, რომელიც შემოთავაზებულია კონსულტაციის შემდეგ, ორი კანონპროექტის შესწორებების შეტანით, რომლებიც უკვე გადის პარლამენტში, ბავშვთა კეთილდღეობისა და სკოლების კანონპროექტი და დანაშაულისა და პოლიციის კანონპროექტი. გეგმა იქნება ამ შესწორებების შექმნა მინისტრებისთვის სხვადასხვა გეგმის განსახორციელებლად, ბავშვთა კანონპროექტი მოიცავს სოციალურ მედიას, ხოლო დანაშაულის კანონპროექტი ხურავს შესაძლო ხარვეზებს, რომლებიც დაკავშირებულია AI ჩატბოტებთან. ეს, სტარმერის თქმით, სწრაფ მოქმედებას დაუშვებდა. "ჩვენ მივიღეთ უფლებამოსილებები, რათა დავრწმუნდეთ, რომ შეგვიძლია ვიმოქმედოთ თვეებში და არა წლებში", - თქვა მან. "ჩვენ ასევე უნდა ვიმოქმედოთ ძალიან სწრაფად, არა მხოლოდ ასაკობრივი პრობლემის გამო, არამედ მოწყობილობებისა და აპლიკაციების გამო, რომლებიც ქმნიან ავტომატურ გადახვევას, მუდმივ წებოვნებას მანქანაზე, რომლის გაჩერებაც ვერასოდეს შეგიძლიათ გადახვევა."
მან დაამატა: "მე არ მგონია, რომ ქვეყანაში მშობელი არ იყოს ამაზე შეშფოთებული, სხვათა შორის, მე ნამდვილად არ ვარ. სტატუს კვო, როგორც ახლაა, არ არის საკმარისი. ვერავინ იტყვის, რომ ყველაფერი ისე უნდა დარჩეს, როგორც არის. ისინი არ არიან ბავშვებისთვის დამცავი და ჩვენ ვაპირებთ მოქმედებას."
კითხვაზე, თუ მიეცემოდათ თუ არა დეპუტატებსა და თანატოლებს შანსი, განეხილათ და ხმა მიეცათ ნებისმიერი პოლიტიკისთვის, რომელიც წარმოიშვა, ისევე როგორც მხოლოდ უფლებამოსილებების გაძლიერებაზე, დაუნინგ სტრიტმა მიანიშნა, რომ ეს ასე იქნებოდა. "ორივე პალატამ უნდა დაამტკიცოს მეორადი კანონმდებლობა, რომელიც განახორციელებს პოლიტიკას", - თქვა სტარმერის ოფიციალურმა წარმომადგენელმა და მიუთითა ჟურნალისტებს მეცნიერებისა, ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების დეპარტამენტზე (DSIT) დეტალებისთვის. DSIT-ს კომენტარი სთხოვეს. თავის Substack გვერდზე გამოქვეყნებულ ადრინდელ პოსტში სტარმერმა გააფართოვა თავისი წუხილი სოციალური მედიის შესახებ და განაცხადა, რომ მისი ამჟამინდელი ფორმით ის ზიანს აყენებდა ბავშვებს. "როდესაც Facebook პირველად გამოვიდა 2004 წელს, ეს საკმაოდ მარტივი კონცეფცია იყო", - წერდა ის. "გააკეთე პროფილი, განათავსე განახლებები, რომლებსაც ხალხი გადახედავდა იმ თანმიმდევრობით, რა თანმიმდევრობითაც ისინი განთავსდებოდა, მოეწონე და კომენტარი გააკეთებდი იმაზე, რასაც შენი მეგობრები ამბობდნენ. "ეს არის სამყარო სოციალური მედიის თანამედროვე სამყაროსგან, ალგორითმებისგან, გაუთავებელი გადახვევისგან, თქვენთვის გვერდებისა და კერძო ჩეთებისგან, რომლებიც ქმნიან თანამედროვე სამყაროს. ბოლო 20+ წლის განმავლობაში, სოციალური მედია განვითარდა, რათა გამხდარიყო რაღაც სრულიად განსხვავებული მარტივი, გამარტივებული გვერდებისგან, როგორიც იყო მის კონცეფციაში. "და ამ ევოლუციაში, ის გახდა რაღაც, რაც ჩუმად აზიანებს ჩვენს შვილებს. ზიანი, რომელიც, წინა კონსერვატიული მთავრობების უმოქმედობის გამო, ჩვენ დავუშვით მომხდარიყო."