ავტორიტეტებმა კვიპროსში მოუწოდეს მოსახლეობას, შეამცირონ წყლის მოხმარება 10%-ით – რაც უდრის დღეში წყლის გამოყენების ორ წუთს – რადგან ევროპის ყველაზე სამხრეთ-აღმოსავლეთის ქვეყანა ებრძვის საუკუნის ერთხელ გვალვას.
მოწოდება, რომელიც გამოცხადდა 31 მილიონი ევროს (27 მილიონი ფუნტის) ოდენობის საგანგებო ზომების პაკეტის გამოცხადებისას, მოდის მას შემდეგ, რაც რეზერვუარები რეკორდულად დაბალ ნიშნულზეა და ტურისტული სეზონის დაწყებამდე შევსების მცირე შანსია.
"ყველამ უნდა შეამციროს მოხმარება", - თქვა ელეანა ტოფა ქრისტიდუსმა, რომელიც ხელმძღვანელობს ქვეყნის წყლის განვითარების დეპარტამენტს. "ეს იქნება შხაპის მიღებისას, კბილების გახეხვისას თუ სარეცხი მანქანის გამოყენებისას. დრო კრიტიკულია და ახლა ყველა წვეთი მნიშვნელოვანია."
მისი თქმით, ეს იყო ხმელთაშუა ზღვის კუნძულის ყველაზე ცუდი გვალვა ცოცხალ მეხსიერებაში, რადგან კაშხლის შემოდინება 1901 წლიდან, როდესაც ჰიდროლოგიური ჩანაწერები პირველად დაიწყო. ქვეყნის უზარმაზარ ტერიტორიებზე მიწა გამომშრალია, ხოლო ძირითადი ტყის ტერიტორიები გამომშრალი და სწრაფად კვდება.
ევროპის სხვა ნაწილებში ამ ზამთარში წვიმის დროს, წმინდა ნიკოლოზის ეკლესიის ხილვამ კურუსის რეზერვუარში, სადაც წყლის დონემ 12.2%-მდე დაეცა, კრიზისის გაუარესების კიდევ ერთი მტკიცებულება აჩვენა.
თუ რეზერვუარი სავსე იქნებოდა, ძეგლი ჩაიძირებოდა. მისი გამოჩენა 110-იანი რეზერვუარების ქსელის უდიდესიდან, რომელმაც აჩვენა საგანგებო სიტუაციის მასშტაბები. წყლის რეზერვები თებერვალში შეადგენს მთლიანი შენახვის სიმძლავრის 13.7%-ს, გასული წლის ამ დროს 26%-თან შედარებით, რომელსაც ოფიციალური პირები მაშინ კატასტროფულად თვლიდნენ.
და სიტუაცია შეიძლება ბევრად გაუარესდეს ევროკავშირის წევრ სახელმწიფოში წყლის სტრესის ყველაზე მაღალი დონით. ტემპერატურის მატება რეგიონში 20%-ით უფრო სწრაფად ხდება, ვიდრე გლობალური საშუალო კლიმატის კრიზისში, ხმელთაშუა ზღვის ზრდის ინიციატივის, მონაცემთა ანალიზის პლატფორმის მიხედვით. "ეს დაჩქარებული დათბობა სერიოზულ ზეწოლას ახდენს მტკნარი წყლის რესურსებზე, რომლებიც სწრაფად შრება", - ნათქვამია მასში.
გაზრდილმა მოთხოვნამ გააძლიერა კუნძულის გასაჭირი: წლიური ნალექი 1901 წლიდან 15%-ით დაეცა, ხოლო წყლის საჭიროებები 300%-ით გაიზარდა მოსახლეობის ზრდისა და ტურიზმის გამო. სამი მილიონი ტურისტი - თითქმის სამჯერ მეტი კვიპროსის რეზიდენტი მოსახლეობა - სტუმრობს ქვეყნის საერთაშორისოდ აღიარებული სამხრეთ ნაწილის საერთაშორისოდ აღიარებულ სამხრეთ ნაწილს ყოველწლიურად.
ტოფამ თქვა, რომ ამ თვეში დაიწყება საჯარო ცნობიერების კამპანია წყლის დაზოგვის მიზნით. "წყლის საშუალო მოხმარება ერთ ადამიანზე დღეში ევროპაში არის 120 ლიტრი, მაგრამ ზოგიერთ რაიონში კვიპროსში, რომელიც ბევრად უფრო ცხელია, ჩვენ გვაქვს საშუალო მოხმარება ერთ ადამიანზე დღეში 500 ლიტრი." - თქვა მან.
"ჩვენ ვამზადებთ მითითებებს, კამპანიას, რომელიც აჩვენებს ადამიანებს, თუ რამდენი წყალი უნდა იქნას გამოყენებული საყოფაცხოვრებო აქტივობებში, როგორიცაა შხაპის მიღება, რათა მოხმარება შენარჩუნდეს დაახლოებით 140 ლიტრი ერთ ადამიანზე დღეში."
ამჟამად, სხვა ზომებთან ერთად, როგორიცაა ჩამდინარე წყლის ხელახლა გამოყენება და წყლის გაჟონვის გამოსწორება, რომელიც გავრცელებულია ადგილობრივ ქსელებში 40%-მდე, ხელს შეუწყობს ამ კამპანიას. ოჯახები ასევე მიიღებენ ფინანსურ მხარდაჭერას წყლის დაზოგვის ონკანის მოწყობილობებში ინვესტირებისთვის.
ეს არის მეექვსე საგანგებო პაკეტი. კვიპროსმა წყლის დეფიციტი თავისი ევროკავშირის პრეზიდენტობის პრიორიტეტად აქცია და 200 მილიონი ევრო გამოყო ინფრასტრუქტურის გასაუმჯობესებლად, მთავრობა კი ჩქარობს სადეზინფექციო ქარხნების დამონტაჟებას სასმელი წყლის საჭიროებების დასაკმაყოფილებლად.
გასულ წელს ორი პორტატული სადეზინფექციო დანადგარი არაბთა გაერთიანებულმა საამიროებმა აჩუქა. "გეგმა არის 14 ერთეულის ექსპლუატაციაში შეყვანა, უმეტესობა 2026 წლის ბოლომდე", - თქვა ტოფამ. "24/7 მუშაობით, ჩვენ შარშან რამდენიმე თვეში დავაყენეთ ორი."
მაგრამ კრიტიკაც იზრდება. "სწორი ზომები არ იქნა მიღებული სწორ დროს", - თქვა ჩარალამპოს თეოპემპტუმ, კვიპროსის პარლამენტის გარემოს დაცვის კომიტეტის თავმჯდომარე მოძრაობის ეკოლოგების - მოქალაქეების თანამშრომლობის პარტიის დეპუტატმა. "ოცი წლის წინ, როდესაც მეცნიერებმა იწინასწარმეტყველეს, რომ ნიქოზიაში ტემპერატურა 2030 წლისთვის კაიროს და 2045 წლისთვის ბაჰრეინის ტოლი იქნებოდა, ყველამ ვიცოდით, რა მოდიოდა."
სადეზინფექციო ქარხნები არა მხოლოდ ძვირი ღირდა, არამედ სარისკოც იყო, თქვა მან. "მათ სჭირდებათ ბევრი ენერგია და საფრთხეს უქმნის საზღვაო ცხოვრებას, თუ მარილიანი წყალი, რომელიც ზღვაში ბრუნდება, სათანადოდ არ არის გაფანტული. ჩვენ ბევრად ადრე უნდა გვეძებნა გზები წყლის მოთხოვნის შესამცირებლად. ეს სირცხვილია, მაგალითად, რომ საჯარო სივრცეები ჯერ კიდევ ბალახით არის დაფარული და ამდენი საცურაო აუზი და გოლფის მოედანია."
აფეთქებადი სიტუაციის ემბლემატურია ფერმერები, რომლებიც ყველაზე მეტად დაზარალდნენ ზომებით, რომლებსაც უთხრეს, რომ მორწყვა 30%-ით შეემცირებინათ. "ფერმერები გაგიჟებულები არიან", - თქვა ლამბროს აქილეოსმა, ცნობილმა პროფკავშირისტმა. "ბევრია შფოთვა, ბევრი დეპრესია, რადგან ბევრ მათგანს ეუბნებიან, გადავიდნენ ახალ, ნაკლებად წყლის ინტენსიურ კულტურებზე. როგორ ეუბნებით 50-60 წლის ფერმერებს, რომლებსაც ოჯახები ჰყავთ, რომ გააკეთონ ეს? საზოგადოებაში დიდი პრობლემა იქნება და ეს ყველაფერი იმიტომ, რომ თანმიმდევრულმა მთავრობებმა ვერ მიიღეს ზომები, რამაც თავიდან აიცილა ეს ყველაფერი და დიდი ხნის წინ დაიცვა გარემო."
ფადი კომაირმა, ნიქოზიაში, კვიპროსის ინსტიტუტის გამოყენებითი ჰიდროლოგიისა და წყლის რესურსების მართვის პროფესორმა, თქვა, რომ გადამწყვეტი იყო ზომების მიღება ახლა, როდესაც კლიმატის კრიზისის ყველაზე უარესი სცენარი მომდევნო ათწლეულებში გამორიცხული არ არის.
"ჩვენი კვლევა და მოდელირება აჩვენებს, რომ უარეს შემთხვევაში, ტემპერატურის ზრდა 2100 წლისთვის იქნება 4,5 გრადუსი და არა 1,5 ან 2 გრადუსი... ჩვენ გვექნება სოფლის მეურნეობის კოლაფსი, გვალვა გამოიწვევს მოსახლეობის მასობრივ გადაადგილებას და ჩვენ ვერ შევძლებთ საკვების უზრუნველყოფას", - თქვა მან.