Rai Sport-ის ხელმძღვანელმა თანამდებობა დატოვა ზამთრის ოლიმპიადაზე კომენტარების გამო
The Guardian 5 საათის წინ
სპორტის განყოფილების ხელმძღვანელმა იტალიის საზოგადოებრივი მაუწყებლის Rai-ში თანამდებობა დატოვა მას შემდეგ, რაც მისმა შეცდომით სავსე კომენტარმა ზამთრის ოლიმპიური თამაშების გახსნის ცერემონიაზე გამოიწვია პროტესტი მის ჟურნალისტებს შორის.
პაოლო პეტრეკამ, რომელიც გასულ წელს Rai Sport-ის დირექტორად დაინიშნა, ხუთშაბათს საბჭოს შეხვედრის შემდეგ გადადგომის შესახებ განაცხადა, დაადასტურა Rai-ში მყოფმა წყარომ.
კონტრვერსია აიტაცა იტალიის ოპოზიციის წევრებმა, რომლებმაც მისი დანიშვნა მიიჩნიეს მაუწყებელზე პოლიტიკური კუთვნილების პრიორიტეტად, ვიდრე დამსახურებით, რომელსაც ისინი ადანაშაულებდნენ მემარჯვენე მიკერძოებაში პეტრეკას მჭიდრო კავშირის გამო ჯორჯა მელონის მთავრობასთან.
თავის კომენტარში გახსნის ცერემონიაზე, პეტრეკამ მაყურებლები რომში, სტადიო ოლიმპიკოში მიიწვია, ნაცვლად მილანის სან სირას, სადაც ღონისძიება გაიმართა, სანამ მატილდა დე ანჯელისს, იტალიელ მსახიობს, მარია კერისში აერეოდა და კრისტი კოვენტრის, საერთაშორისო ოლიმპიური კომიტეტის პრეზიდენტს, იტალიის პრეზიდენტის ქალიშვილ ლორა მატარელაში.
პეტრეკას, რომელსაც უკვე აეკრძალა დახურვის ცერემონიის გაშუქება, ასევე ვერ იცნო ორი კარგად ცნობილი წევრი იტალიის ქალთა ფრენბურთის გუნდისა, რომლებიც ჩირაღდნის რბოლაში მონაწილეობდნენ და კომენტარი გააკეთა ესპანელ სპორტსმენებზე, რომლებიც "ყოველთვის ძალიან ცხელები არიან" და ჩინელებზე, რომლებსაც "ბუნებრივად... ტელეფონები უჭირავთ ხელში".
შეცდომებმა ფართო კრიტიკა გამოიწვია და პროტესტი გამოიწვია Rai Sport-ის ჟურნალისტებისგან, რომლებმაც უარი თქვეს თავიანთი თამაშების გაშუქებაზე და გეგმავდნენ გაფიცვას სამი დღის განმავლობაში ღონისძიების დასრულების შემდეგ. Rai-ს ახალი ამბების ქსელების ჟურნალისტებმა თავიანთი ნამუშევრებიდან თავიანთი ფსევდონიმები ამოიღეს გასულ პარასკევს, როგორც სოლიდარობის ნიშანი თავიანთ სპორტულ კოლეგებთან.
CDR-მა, Rai-ს ჟურნალისტების შიდა კავშირმა, ადრე განაცხადა, რომ მისი წევრები "შეწუხებულები" იყვნენ პეტრეკას გაშუქებით.
გაზეთმა Corriere della Sera-მ განაცხადა, რომ პეტრეკა გადადგებოდა მილან კორტინას ოლიმპიადის დასასრულს, რომელიც კვირას ვერონაში დასრულდება და მას ჩაანაცვლებდა მარკო ლოლობრიგდა, მაუწყებლობის ერთ-ერთი დამკვიდრებული სპორტის წამყვანი.
"პეტრეკას გადადგომა Rai Sport-დან აუცილებელი იყო, მაგრამ ძალიან გვიან მოდის", - თქვა სტეფანო გრაციანომ, მემარცხენე დემოკრატიული პარტიის პოლიტიკოსმა, რომელიც არის Rai-ს საპარლამენტო ზედამხედველობის კომიტეტში.
გრაციანომ თქვა, რომ პეტრეკა იყო "ემბლემა" იმისა, რასაც მან უწოდა "TeleMeloni".
მან დასძინა: "ამ მიდგომამ საბოლოოდ შეასუსტა ახალი ამბების ინდუსტრიის ავტორიტეტი და, ზოგადად, მთელი Rai სისტემა. ახლა საჭიროა ნამდვილი შესვენება."
2024 წელს უპრეცედენტო ქმედებაში, Rai-ს სამი მთავარი სატელევიზიო არხის საინფორმაციო წამყვანებმა წაიკითხეს პროფკავშირის განცხადება, რომელიც გმობდა მელონის ადმინისტრაციას "Rai-ს მთავრობის მეგაფონად გადაქცევაში".
ხელისუფლებაში მოსვლამდე, 2022 წლის ოქტომბერში, მელონი ხშირად ადანაშაულებდა Rai-ს მემარცხენე მიკერძოებაში.