თუ აშშ-სა და ირანს სურთ თავიდან აიცილონ რეგიონალური ომი, ორივე მხარემ უნდა დაიწყოს დათმობების გაკეთება ჟენევაში სამშაბათს გამართულ მოლაპარაკებებზე და ასევე გაითვალისწინოს ერთმანეთის ძალიან განსხვავებული მოლაპარაკების სტილი.
ირანის საგარეო საქმეთა მინისტრი აბას არაღიჩი, რომელიც თითქმის 15 წელია ჩართულია ირანის ბირთვულ მოლაპარაკებებში, არის თითქმის მთელი ცხოვრების დიპლომატი, რომელმაც დაწერა წიგნი მოლაპარაკებების ხელოვნებაზე, რომელიც ავლენს ირანის დიპლომატიური ვაჭრობის საიდუმლოებებს - მოტყუებას, მოთმინებას, პოკერის სახეებს.
მას აქვს ბაკალავრის ხარისხი ირანის საერთაშორისო ურთიერთობების ფაკულტეტზე, მაგისტრის ხარისხი პოლიტიკურ მეცნიერებაში ისლამური აზადის უნივერსიტეტში და დოქტორის ხარისხი პოლიტიკურ აზროვნებაში კენტის უნივერსიტეტში დიდ ბრიტანეთში.
დონალდ ტრამპის სპეციალური ელჩი სტივ ვიტკოფი სწავლობდა სამართალს ჰოფსტრაში, უნივერსიტეტში ლონგ აილენდზე, ნიუ-იორკის მახლობლად, სანამ ქონებაში დიდ ქონებას გამოიმუშავებდა.
მიუხედავად იმისა, რომ არაღიჩი, ბევრად უფრო კონსენსუსის ფიგურაა ირანის პოლიტიკაში, ვიდრე მისი ცნობილი წინამორბედი ჯავად ზარიფი, მან დაგეგმა თამაშის პარამეტრები იმის შესახებ, თუ რისი შეთავაზება შეუძლია ირანს მთავრობის სპექტრში გაუთავებელ კონსულტაციებში, მათ შორის უზენაეს ლიდერ ალი ხამენეიში.
ტრამპის სპეციალური ელჩი სტივ ვიტკოფი სწავლობდა სამართალს ჰოფსტრაში, უნივერსიტეტში ლონგ აილენდზე, ნიუ-იორკის მახლობლად, სანამ ქონებაში დიდ ქონებას გამოიმუშავებდა.
ტრამპი დიპლომატიას განიხილავს, როგორც პრო-რესლინგის განშტოებას. ირანის საგარეო საქმეთა სამინისტრო მას განიხილავს, როგორც ჭადრაკის განშტოებას, თითქმის ხელოვნების ფორმას.
მართლაც, მათთვის, ვინც აშშ-ში ამტკიცებს, რომ ირანს უყვარს დროის გაყვანა და მოლაპარაკების გაჭიანურება, არაღიჩის წიგნი, "მოლაპარაკების ძალა", გარკვეულ მხარდაჭერას იძლევა.
"მოლაპარაკების მთავარი პრინციპი არის პრაქტიკა: გამეორება, გამეორება და გამეორება - შეუპოვრობასთან და დაჟინებასთან ერთად. პოზიციების დაჟინება და მოთხოვნების გამეორება აუცილებლობაა, რომელიც ყოველ ჯერზე უნდა გაკეთდეს სხვადასხვა რიტორიკით და მსჯელობით", - წერს ის.
დაბადებული ვაჭრების ოჯახში - ბაბუა ხალიჩების მოვაჭრე იყო - ის ამტკიცებს, რომ ირანის დიპლომატია ასახავს ქვეყნის ბაზრებს.
"ირანული მოლაპარაკების სტილი ზოგადად ცნობილია მსოფლიოში, როგორც "ბაზრის სტილი", რაც ნიშნავს უწყვეტ და დაუღალავ მოლაპარაკებას. მას სჭირდება ბევრი დრო და ენერგია და ვინც სწრაფად იღლება და ბრაზდება, წააგებს."
უფრო თეორიულად, ის ამტკიცებს წიგნში - დაწერილი, როდესაც ის არ იყო თანამდებობაზე 2014 წელს - რომ როდესაც მომლაპარაკებელი შემოდის ოთახში, მათი ნამდვილი ძალა დამოკიდებულია სახლში არსებულ ეროვნულ ერთიანობაზე და ქვეყნის სამხედრო ძალაზე.
თუ არ არსებობს მინიმუმ ძალაუფლების ბალანსი თქვენს მოწინააღმდეგესთან, ის ამტკიცებს, რომ უმჯობესია უარი თქვათ მოლაპარაკებებზე, სანამ არ იქნება წონასწორობა, რასაც ირანი აკეთებდა გასული წლის ივნისში მისი ბირთვული ობიექტების დაბომბვის შემდეგ.
მიუხედავად ამისა, ირანის ტენდენცია თქვას "დიახ, მაგრამ" შეიძლება შორს წავიდეს. ცნობილმა არაღიჩიმ თავისი ამერიკელი კოლეგა ვენდი შერმანი იმედგაცრუების ცრემლებამდე მიიყვანა - რაღაც, რასაც ის ნანობს.
არაღიჩი, რომელსაც უკვე ჰქონდა ექვსი რაუნდი პირდაპირი და არაპირდაპირი მოლაპარაკებები ორ ფაზაში ვიტკოფთან, ასევე ცხადყოფს, თუ რამდენად მნიშვნელოვანია ის დარჩეს გაუმჭვირვალე.
"კვალიფიციური დიპლომატის სახე ამოუცნობია და შეუძლებელია მისგან რაიმე ემოციის დაჭერა. ემოციების გამოხატვის სახის კონტროლის უნარი ადვილი არ არის და მოითხოვს უწყვეტ მუშაობას და პრაქტიკას."
იმის უზრუნველყოფა, რომ თქვენს მოწინააღმდეგეს ჰქონდეს გამოსასვლელი გზა, ამტკიცებს ის, არის დიპლომატიის განუყოფელი ნაწილი, აღწერს ამას, როგორც "ოქროს ხიდის" მიწოდებას, ტერმინი, რომელიც მან ჩინეთიდან აიღო (არაღიჩი ოთხი წლის განმავლობაში იაპონიის ელჩი იყო).
ეს ვარაუდობს, რომ თუ ტრამპი საბოლოოდ მიიღებს 2015 წლის ირანის ბირთვული შეთანხმების ვერსიას, საიდანაც ის გამოვიდა 2018 წელს, არაღიჩი არ იქნება ტრიუმფალური. "დიპლომატია არ არის თამაში, რომელიც აუცილებლად უნდა მოიგოთ, არამედ პროცესი, სადაც აუცილებლად უნდა გაიგოთ მეორე მხარე", - წერს ის.
დაქორწინდა ორჯერ და ჰყავს ხუთი შვილი, არაღიჩი არის ირანის-ერაყის ომის ვეტერანი და ინარჩუნებს მჭიდრო ურთიერთობებს ისლამური რევოლუციური გვარდიის კორპუსთან (IRGC), განსხვავებით მისი წინამორბედის, ზარიფისგან, რომელმაც გააკრიტიკა ელიტური ძალების ძალა.
"არაღიჩი ბევრად უფრო ტექნოკრატიულია და ფრთხილია, რათა გადარჩეს საჭირო მჭიდრო თოკზე სიარული", - თქვა ელი გერანამიემ ევროპის საგარეო საქმეთა საბჭოსგან. "ზარიფი უფრო პოლიტიკური და გამომხატველი იყო და მზად იყო გამოეცადა რეჟიმისთვის მისაღები საზღვრები."
მართლაც, ზოგიერთს ეგონა, რომ არაღიჩი ირანის კონსერვატორებმა ვაშინგტონში ბირთვული მოლაპარაკებებისთვის დააყენეს, როგორც ზარიფის შემმოწმებელი და საპირწონე.
გერანამიე მოელის, რომ აშშ მკაფიოდ მოითხოვს ირანის მაღალგამდიდრებული ურანის მარაგის განზავებას ან ამოღებას, მაგრამ ასეთი შეუქცევადი ნაბიჯი ირანის მიერ მოითხოვს აშშ-ს პარალელურ შეუქცევად ნაბიჯებს, როგორიცაა ირანის მრავალი დიდი აქტივის გათავისუფლება საზღვარგარეთ.
შეთანხმების ფარგლები არსებობს გამდიდრების შესახებ, იმის საფუძველზე, რომ დაბომბული ბირთვული ობიექტების გამო შეუძლებელია გამდიდრება 3-დან 5 წლამდე. მაგრამ ეს მოითხოვს გაეროს ბირთვული ინსპექტორების, IAEA-ს, დაბომბილ ადგილებში ვიზიტის უფლებას, საკითხი, რომელიც, სავარაუდოდ, იყო ორშაბათს არაღიჩისა და რაფაელ გროსის, IAEA-ს გენერალური დირექტორის მოლაპარაკებების ცენტრში.
ბირთვული შეთანხმების ასპექტების მიღმა, გერანამიე ამბობს: "ამ ტრამპურ სამყაროში, არ ელოდოთ, რომ ყველა შეთანხმება ქაღალდზე დაიწერება. შეიძლება არსებობდეს შეთანხმებების სერია, რომლებიც არ არის გადამოწმებადი, მათ შორის არააგრესიის პაქტი ირანსა და აშშ-სა და მის მოკავშირეებს შორის."
ალი ანსარი, თანამედროვე ისტორიის პროფესორი სენტ ენდრიუსის უნივერსიტეტში, ამბობს, რომ ირანმა შეიძლება შესთავაზოს დათმობები "დისკუსიების გასაგრძელებლად, მაგრამ ტრამპი ამჟამად არ ჩქარობს."
აშშ-ის ნავთობის კომპანიების შემოყვანა - ეკონომიკური დათმობა, რომელიც განიხილებოდა - იქნება მნიშვნელოვანი ცვლილება ირანის ანტი-აშშ-ის რევოლუციურ დოქტრინაში.
ნებისმიერ შემთხვევაში, არაღიჩიმ იცის, რომ რაც არ უნდა იყოს შედეგი, მას შეხვდება საშინაო კრიტიკა.
არაღიჩი იხსენებს ერთხელ შეხვდა ზარიფს ჰასან როჰანის რეზიდენციის ლიფტში 2013 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების შემდეგ. იმ დროს ზარიფს ჯერ არ მიუღია როჰანის შეთავაზება, რომ მისი საგარეო საქმეთა მინისტრი გამხდარიყო. არაღიჩიმ მას ჰკითხა, რატომ. ზარიფმა უპასუხა: "საბოლოოდ, ჩვენ დაგვადანაშაულებენ და ჩვენ ვიქნებით მსხვერპლნი."