ათობით მსოფლიო ლიდერი და ეროვნული დელეგაცია შეიკრიბება ვაშინგტონში ხუთშაბათს, დონალდ ტრამპის მშვიდობის საბჭოს საინაუგურაციო შეხვედრისთვის, რადგან ევროპის მთავარმა მოკავშირეებმა უარი თქვეს ჯგუფში გაწევრიანებაზე და გააკრიტიკეს ორგანიზაციის ბუნდოვანი დაფინანსება და პოლიტიკური მანდატი.
თეთრმა სახლმა მიანიშნა, რომ სამიტისთვის მისი ახალი არაფორმალური საბჭოსთვის, რომელიც გადაკეთებულ დონალდ ჯ ტრამპის მშვიდობის ინსტიტუტში გაიმართება, დიდწილად იმუშავებს როგორც სახსრების მოზიდვის რაუნდი, ტრამპმა სოციალურ მედიაში გამოაცხადა, რომ ქვეყნებმა 5 მილიარდ დოლარზე მეტი პირობა დადეს ღაზას აღდგენისთვის, რომელიც განადგურდა ისრაელთან ომში და რჩება ჰუმანიტარულ კრიზისში.
საბჭო თავდაპირველად ჩამოყალიბდა ღაზას აღდგენის მიზნით, თუმცა მისი მანდატი მას შემდეგ გაფართოვდა აშშ-ს პრეზიდენტის მიერ, რათა მოიცავდეს სხვა გლობალურ კონფლიქტებზე რეაგირებას.
მაგრამ, ტრამპის დამახასიათებელი პომპეზურობის მიუხედავად, მშვიდობის საბჭოს სამიტი გაიხსნება მძიმე სკეპტიციზმით, რადგან მოლოდინები შეზღუდულია როგორც ვაშინგტონში ხუთშაბათს გამართულ შეხვედრაზე, ასევე ახლო აღმოსავლეთში, სადაც 100-დღიანი სამშვიდობო და აღდგენის გეგმა, რომელიც ჯარედ კუშნერმა დავოსში გამოაცხადა, შეჩერდა და ღაზაში დახმარება კვლავ წვეთოვანია.
"საბჭო არის მოსახერხებელი გზა პრეზიდენტისთვის, რომელიც დაინტერესებულია სწრაფი მოგებებით, ტრანზაქციებით და ბევრი მოძრაობით სერიოზული მოძრაობის ნაცვლად, როგორც გზა იმის საჩვენებლად, რომ რაღაცები... არ არის მკვდარი", - თქვა აარონ დევიდ მილერმა, საერთაშორისო მშვიდობის ინსტიტუტის უფროსმა მეცნიერმა და აშშ-ს ყოფილმა დიპლომატმა, დიპლომატიაზე მითითებით. "ასე რომ, თქვენ შეგიძლიათ მიიღოთ რამდენიმე შთამბეჭდავი დაპირება. მაგრამ დაპირებები ერთია, მიწოდება - მეორე."
დაეწევი? აი რა მოხდა სამშაბათს 17 თებერვალს.