ლუვრის ბილეთების სავარაუდო თაღლითობის ფონზე, მუზეუმის მეორე პირი ამბობს, რომ ეს გარდაუვალი იყო
Associated Press News 3 საათის წინ
პარიზი (AP) — ლუვრისთვის, მსოფლიოს ყველაზე მონახულებულ მუზეუმისთვის, "სტატისტიკურად გარდაუვალი" იყო, რომ თაღლითობა მოხდებოდა რაღაც მომენტში, მუზეუმის მეორე პირმა განაცხადა გასულ კვირას გამოვლენილი ათწლეულის, 10 მილიონი ევროს სავარაუდო ბილეთების თაღლითობის ფონზე.
კიმ ფამმა, ლუვრის გენერალურმა ადმინისტრატორმა, განუცხადა Associated Press-ს, რომ მუზეუმის უნიკალური მასშტაბი მას განსაკუთრებით დაუცველს ხდის. თუმცა, მას სთხოვეს, დაესახელებინა სხვა ინსტიტუტები მსგავსი პრობლემებით, მან უარი თქვა თანატოლების გამოყოფაზე.
"რომელი მუზეუმი მსოფლიოში, ამ დონის დასწრებით, გარკვეულ მომენტებში თაღლითობის საკითხებს არ წააწყდება?" გაიფიქრა ფამმა, რომელიც ზედამხედველობს ყოველდღიურ ოპერაციებს, მათ შორის ადმინისტრაციასა და შიდა მენეჯმენტს.
და ეს არ არის ადვილი ამოცანა, 86,000 კვადრატული მეტრით, რომელიც წარმოადგენს 35,000 ხელოვნების ნიმუშს წელიწადში 9 მილიონი ვიზიტორისთვის.
გასულ კვირას პარიზის პროკურორებმა განაცხადეს, რომ ცხრა ადამიანი დააკავეს ბილეთების სქემასთან დაკავშირებით. ცხრას ოფიციალურად წაუყენეს ბრალი და მიიყვანეს გამოძიების მოსამართლეებთან.
ეჭვმიტანილთა შორის არიან ორი ჩინელი გიდი, რომლებსაც ბრალად ედებათ ტურისტების ჯგუფების მუზეუმში თაღლითურად შეყვანა ერთი და იგივე ბილეთების მრავალჯერ ხელახლა გამოყენებით სხვადასხვა ვიზიტორებისთვის, სავარაუდოდ, ლუვრის თანამშრომლების დახმარებით.
ლუვრმა საჩივარი ჯერ კიდევ 2024 წლის დეკემბერში შეიტანა, განაცხადეს პროკურორებმა. გამომძიებლები ვარაუდობენ, რომ ათწლეულის განმავლობაში 10 მილიონ ევროზე მეტი ზარალია, სავარაუდო კრიმინალური ქსელი კი დღეში 20-მდე გიდის ჯგუფს ვარაუდობს.
სასამართლო გამოძიების მიმდინარეობისას, ფამმა უარი თქვა ამ ციფრების დადასტურებაზე.
პროკურორებმა განაცხადეს, რომ ერთი და იგივე ბილეთების მრავალჯერ გამოყენების გარდა, გიდები ზოგჯერ ყოფდნენ ჯგუფებს "მოსაუბრის საფასურის" გადახდის თავიდან ასაცილებლად - ერთგვარი საკომისიო, რომელიც გადახდილია მუზეუმისთვის, რათა მათ იმუშაონ.
მხოლოდ გასულ წელს ლუვრმა განიცადა საფრანგეთის გვირგვინის სამკაულების ოქტომბრის გახმაურებული ქურდობა Apollo Gallery-დან, წყლის გაჟონვა, რომელმაც დააზიანა ფასდაუდებელი წიგნები, პერსონალის მრავალი გაფიცვა და გასული წლის ზაფხულის ველური გაფიცვა ცუდი პირობების, მასობრივი ტურიზმისა და არასაკმარისი პერსონალის გამო.
დაძაბულმა ფამმა, რომელიც ამტკიცებდა, რომ უახლესი შემთხვევა ლუვრის კონტროლის მიღმა ნარატივს კვებავს, უკან დაიხია.
"უბრალოდ, ლუვრი მსოფლიოში უდიდესი მუზეუმია", - თქვა მან.
ფამმა აღწერა ლუვრი, როგორც "ისტორიული შენობა, რომელიც მე-13 საუკუნის დასაწყისში გაჩნდა და მე-20 საუკუნემდე მრავალი ისტორიული ფენა ჰქონდა."
"ნორმალურია, რომ ამ სირთულეში სირთულეები გვქონდეს", - დასძინა მან, თუმცა აღიარა ხარვეზები მუზეუმის დაცვაში.
"მე არ გეტყვით, რომ ყველაფერს ძალიან კარგად ვაკეთებთ და ყველაფერი კარგად გავაკეთეთ", - თქვა მან. "რაც მე გითხარით არის ის, რომ თაღლითობის წინააღმდეგ ბრძოლა არის ყოველი მომენტის მოქმედება."
თუმცა, ფამმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ სწორედ მუზეუმმა შეატყობინა პოლიციას საქმის შესახებ - არა პირიქით.
მან უარყო, რომ არასაკმარისი პერსონალი - რაც იყო ერთ-ერთი მიზეზი პერსონალის მრავალი გაფიცვისა გასულ წელს - ხელს უწყობდა ბილეთების სავარაუდო ხელახლა გამოყენებას. "შტატინგი სწორია ამ ფუნქციებისთვის", - თქვა მან.
მან უფრო ფართო პრობლემა აღწერა, როგორც სულ უფრო ციფრული. "დღეს ბილეთების 90% ონლაინ, ინტერნეტშია შეძენილი", - თქვა მან. "ასე რომ, სწორედ აქ ხდება თაღლითობის უმეტესი ნაწილი."
მან დაასახელა "მოპარული ბარათებით თაღლითური შესყიდვები" - "მასობრივად, ეს გვქონდა 2023 წელს", - თქვა მან, ასევე უფასო ბილეთების "გაჟონვა" გადაყიდვისთვის და ყალბი ბილეთების გამოყენება.
ფამმა ამტკიცებდა, რომ პანდემიის შემდეგ შემოღებულმა ვიზიტორთა ლიმიტებმა შეიძლება შექმნას დეფიციტი, რომელიც იზიდავს თაღლითებს.
"როდესაც ზღუდავთ იმ ადამიანების რაოდენობას, რომლებსაც შეუძლიათ დღეში მუზეუმში შესვლა, თქვენ ზრდით ბილეთის დეფიციტს და ეს იზიდავს თაღლითებს", - თქვა მან, "ეს იყო ვარსკვლავის კონცერტისთვის - ეს არის მაშინ, როდესაც ადგილები შეზღუდულია, რაც კიდევ უფრო მეტ თაღლითობას ქმნის."
თაღლითობის საქმემ იმ დროს იფეთქა, როდესაც ლუვრი ჯერ კიდევ უმკლავდება კრიზისს, რომელმაც მსოფლიო ყურადღება მიიპყრო - მაშინ ოქტომბრის გვირგვინის სამკაულების ქურდობა, რომლის დროსაც ოთხი ადამიანის ჯგუფმა სამუშაო საათებში ფანჯარაში შეაღწია და 88 მილიონი ევროს ღირებულების საგანძური გაიტაცა.
ხელისუფლებამ დააკავა რამდენიმე ეჭვმიტანილი ამ საქმეში, მაგრამ მოპარული ნივთები ჯერ კიდევ დაკარგულია.
ფამმა თქვა, რომ ლუვრმა გაამკაცრა, რამდენჯერ შეიძლება ბილეთის ვალიდაცია მის მრავალ საკონტროლო პუნქტზე.
ინდივიდუალური ბილეთები ახლა შეზღუდულია ორ სკანირებაზე და ჯგუფური ბილეთები ერთზე, თქვა მან, ცვლილება, რომელიც მიზნად ისახავს გიდების თავიდან აცილებას ერთი და იგივე ბილეთის ხელახლა გამოყენებისგან დამატებითი ვიზიტორების მოსაყვანად. მუზეუმს აქვს მრავალი შესასვლელი ფრთებში და პროკურორები ამტკიცებენ, რომ გიდები ბილეთების ვალიდაციას იყენებდნენ დამატებითი ჯგუფების შესაყვანად.
"რამდენიმე თვის განმავლობაში - და ჩვენ არ ველოდით გამოძიების ამ მომენტს და ბოლოდროინდელ დაპატიმრებებს - ჩვენ ვატარებთ შემოწმებას საკონტროლო პუნქტამდე", - თქვა მან და დასძინა, რომ შემოწმება ასევე ტარდება "მუზეუმის გალერეებში შესვლის შემდეგ."
ფამმა თქვა, რომ თაღლითობის საქმეში ეჭვმიტანილ ორ ლუვრის თანამშრომელს უთხრეს, რომ გამოძიების დროს სამსახურში არ დაბრუნდნენ, ასევე ხაზგასმით აღნიშნა მათი უდანაშაულობის პრეზუმფცია გამოძიებისა და პროცესების დასრულებამდე.