სამოქალაქო მსხვერპლი უკრაინაში 26%-ით გაიზარდა დაბომბვის შედეგად
The Guardian 11 საათის წინ
სამოქალაქო მსხვერპლი უკრაინაში დაბომბვის შედეგად 2025 წელს 26%-ით გაიზარდა, რაც ასახავს რუსეთის მიერ ქალაქებისა და ინფრასტრუქტურის სამიზნეების გაზრდას ქვეყანაში, გლობალური კონფლიქტის მონიტორინგის ჯგუფის მიხედვით.
შეიარაღებაზე ძალადობის მოქმედებამ (AOAV) განაცხადა, რომ 2,248 მშვიდობიანი მოქალაქე დაიღუპა და 12,493 დაშავდა აფეთქებით გამოწვეული ძალადობით უკრაინაში, ინგლისური ენის ანგარიშების მიხედვით - ინციდენტში დაღუპულთა და დაშავებულთა რიცხვი მნიშვნელოვნად გაიზარდა.
საშუალოდ, თითოეულ დარტყმაში 4.8 მშვიდობიანი მოქალაქე დაიღუპა ან დაშავდა, 33%-ით მეტი, ვიდრე 2024 წელს, ყველაზე ცუდი თავდასხმა კი 24 ივნისს დნიპროში მოხდა. რუსულმა რაკეტებმა დაარტყეს სამგზავრო მატარებელს, ბინებსა და სკოლებს, რის შედეგადაც 21 ადამიანი დაიღუპა და 314 დაშავდა, მათ შორის 38 ბავშვი.
აიენ ოვერტონმა, AOAV-ის აღმასრულებელმა დირექტორმა, განაცხადა, რომ ციფრები აჩვენებს, რომ "უკრაინა შეესაბამება თავშეკავების უფრო ფართო კოლაფსს, რომელიც ახლა ხილულია მრავალ ომში" და ომის დროს პროპორციულობის განსხვავებაზე პატივისცემის "გაწყვეტა".
სამოქალაქო პირების ან სამოქალაქო ინფრასტრუქტურის მიზანმიმართულად დაბომბვა, რომელიც გადაჭარბებულია პირდაპირი სამხედრო უპირატესობისთვის, არის ომის დანაშაული, მაგრამ ექსპერტებმა განაცხადეს, რომ პროპორციულობის პრინციპი იშლება მრავალ კონფლიქტში, მათ შორის ღაზას, სუდანსა და კონგოს გარდა უკრაინისა.
"ჩვენ ვუყურეთ ამ ეროზიას წლების განმავლობაში, ჰომსიდან ალეპომდე მარიუპოლამდე და შემდეგ ღაზამდე. ახლა განსხვავებული ის არის, რომ აღარ არსებობს საერთაშორისო წესებზე დაფუძნებული წესრიგი, რომელსაც შეუძლია პასუხისმგებლობის დაკისრება", - ამტკიცებდა ოვერტონი.
რაკეტებისა და დრონების თავდასხმები თითქმის ყოველ ღამე ხდებოდა უკრაინაში 2025 წელს და გაგრძელდა 2026 წლამდე, რის გამოც მილიონობით ადამიანი ელექტროენერგიის, გათბობისა და წყლის შეზღუდული ან საერთოდ გარეშე დარჩა. 9 სექტემბრის ღამეს უკრაინის წინააღმდეგ 805 დრონი და 13 რაკეტა იყო სამიზნე, რაც ომის დროს დაფიქსირებული ყველაზე დიდი საჰაერო თავდასხმა იყო.
AOAV აკონტროლებს სამოქალაქო მსხვერპლის რაოდენობას გლობალური აფეთქებით ძალადობის ინციდენტების ინგლისური ენის ანგარიშების საფუძველზე. მიუხედავად იმისა, რომ საზომი თანმიმდევრულია, ის არ ასახავს სამოქალაქო დაღუპულებისა და დაჭრილების ნამდვილ რაოდენობას, ნაწილობრივ იმიტომ, რომ მედიის ანგარიშები ერთ ენაზე აუცილებლად არასრულია.
გლობალურად, სამოქალაქო მსხვერპლი 26%-ით დაეცა 2024 წელს მონიტორინგის ჯგუფის მიერ დაფიქსირებული 10-წლიანი მაქსიმუმიდან, ძირითადად ღაზაში ოქტომბრის ზავის გამო, რომელიც ადრე ყველაზე სასიკვდილო და საშიში კონფლიქტი იყო სამოქალაქო პირებისთვის. AOAV-ის მიერ აღრიცხული სამოქალაქო მსხვერპლი იყო 14,024 ღაზაში 2025 წელს, წინა წელთან შედარებით 40%-ით ნაკლები.
ისრაელის სამხედრომ გასული თვის ბოლოს მიუთითა, რომ ის იღებდა, რომ ღაზაში ხელისუფლების მიერ შედგენილი დაღუპულთა რიცხვი ზუსტი იყო. უსაფრთხოების ოფიციალურმა წარმომადგენელმა აღიარა, რომ 70,000 პალესტინელი დაიღუპა 2023 წლის ოქტომბრიდან, რაც შეესაბამება ღაზას ჯანდაცვის სამინისტროს ბოლოდროინდელ ჯამს 72,061 დაღუპული და 171,715 დაშავებული.
2025 წელს 25,718 პალესტინელი დაიღუპა ჯანდაცვის სამინისტროს ცნობით და 62,854 დაშავდა, რაც აჩვენებს, რომ ინგლისურენოვანი პრესის ანგარიშები, რომლებსაც AOAV აკონტროლებს, წარმოადგენს ადგილზე არსებულ რეალობას.
AOAV-ის თანახმად, 2025 წელს მსოფლიოში 45,358 სამოქალაქო მსხვერპლი დაფიქსირდა, წინა წლის 61,353-თან შედარებით. ეს რიცხვები მოიცავდა 17,589 მშვიდობიან მოქალაქეს, რომლებიც დაიღუპა და 27,769 დაშავდა ყველა ტიპის აფეთქებით გამოწვეული ძალადობით.
ქვეყანა, რომელიც პასუხისმგებელია ყველაზე მოკლულ და დაჭრილზე აფეთქებით გამოწვეული ძალადობით, იყო ისრაელი, მცირედით უსწრებს რუსეთს.
ისრაელის ჩართულობამ 2025 წელს მრავალ კონფლიქტში, ის აღრიცხული იყო, როგორც 35%-იანი ყველა მოხსენებული მსხვერპლის მიზეზი, რუსეთის 32%-თან შედარებით. ომები სუდანსა და მიანმარში იყო შემდეგი ყველაზე სასიკვდილო, სადაც დაღუპულთა საერთო რიცხვები იყო 5,438 და 3,178, შესაბამისად.
"უკრაინაში, მიანმარში, ღაზასა და სუდანში შეტყობინება ერთნაირია", - თქვა ოვერტონმა. "როდესაც დაუსჯელობა ნორმალიზდება, ომის დანაშაულები წყდება შოკისმომგვრელი გამონაკლისები და იწყებს ომის მეთოდის მსგავსებას."