აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა მოუწოდა უკრაინას, რომ რუსეთთან გარიგება "სწრაფად" დადოს ჟენევაში სამშაბათს აშშ-ს შუამავლობით მოლაპარაკებებამდე.
"უკრაინამ სწრაფად უნდა მოვიდეს მაგიდასთან", - განუცხადა ტრამპმა ჟურნალისტებს Air Force One-ზე ვაშინგტონში მოგზაურობისას.
ტრამპი უბიძგებს კონფლიქტის დასრულებას, რომელიც დაიწყო მას შემდეგ, რაც რუსეთმა შეიჭრა უკრაინაში 2022 წლის თებერვალში.
თუმცა, აბუ დაბიში აშშ-ს შუამავლობით მოლაპარაკებების წინა ორმა რაუნდმა არ აჩვენა რაიმე ნიშანი გარღვევისა.
მოსკოვი მოლაპარაკებებში დაჟინებით მოითხოვს უკრაინისგან ფართო ტერიტორიულ და პოლიტიკურ დათმობებს - რასაც კიევი კაპიტულაციის ტოლფასად მიიჩნევს.
ტრამპის მთავარი ელჩი, სტივ ვიტკოფი და მისი სიძე ჯარედ კუშნერი იქნებიან აშშ-ს დელეგაციაში, ხოლო ყოფილი რუსი კულტურის მინისტრი ვლადიმერ მედვედევი მოსკოვის გუნდს უხელმძღვანელებს.
მოლაპარაკებები 2026 წლის 15 თებერვალს გაიმართება.
აშშ-ის სახელმწიფო მდივანმა მარკო რუბიომ დაადასტურა, რომ ტრამპი "ღრმად იყო ერთგული" უნგრეთის პრემიერ-მინისტრ ვიქტორ ორბანის წარმატებისთვის, ევროპის ერთ-ერთი უდიდესი კრიტიკოსი უკრაინისა და რუსეთის მოკავშირე.
ჟენევაში მოლაპარაკებები მოსალოდნელია რთული, რადგან ორივე მხარე რჩება შორს ტერიტორიულ დათმობებზე და გარღვევის პერსპექტივებზე.