ტუნისის კანონმდებელს რვათვიანი პატიმრობა მიესაჯა პრეზიდენტის შეურაცხყოფისთვის
ტუნისის სასამართლომ ტუნისელ კანონმდებელს რვათვიანი პატიმრობა მიუსაჯა სოციალურ მედიაში გამოქვეყნებული პოსტების გამო, რომლებიც დასცინოდნენ პრეზიდენტ კაის საიედს ბოლოდროინდელი დამანგრეველი წყალდიდობის შემდეგ.
აჰმედ საიდანი დააკავეს ამ თვის დასაწყისში მას შემდეგ, რაც სოციალურ მედიაში გამოაქვეყნა პოსტები საიედის წყალდიდობით დაზარალებულ ადგილებში ვიზიტის შესახებ, მას უწოდებდა "სანიტარიისა და წვიმის წყლის სადრენაჟო უზენაეს მთავარსარდელს". ის ხუთშაბათს დააპატიმრეს სხვების შეურაცხყოფის ბრალდებით კომუნიკაციის ქსელების მეშვეობით, განაცხადა სასამართლო მოხელემ.
საიდანის ადვოკატმა, ჰუსემ ედდინ ბენ ატიამ, AFP-ის საინფორმაციო სააგენტოს განუცხადა, რომ მის კლიენტს ასამართლებენ სატელეკომუნიკაციო კანონის მიხედვით "სხვების შეურაცხყოფისთვის სოციალური მედიის საშუალებით", დანაშაული, რომელიც ისჯება ორ წლამდე პატიმრობით.
უფლებადამცველმა ჯგუფებმა გააკრიტიკეს ის, რასაც ისინი აღწერენ, როგორც საიედის მზარდი დარბევა განსხვავებულ აზრზე მას შემდეგ, რაც მან 2021 წელს შეაჩერა ტუნისის პარლამენტი და დაიწყო განკარგულებების გამოცემა.
საიდანი, რომელიც ოდესღაც პრეზიდენტის ძალაუფლების კონსოლიდაციისა და ოპოზიციის ფიგურების დაპატიმრების მომხრე იყო, ბოლო დროს პრეზიდენტის მწვავე კრიტიკოსად იქცა.
თავის Facebook-ის პოსტში კანონმდებელმა დასცინა პრეზიდენტს "ღარიბებისა და გაჭირვებულების ფოტოების გადაღების ჰობისთვის" დედაქალაქ ტუნისსა და ქვეყნის სხვა ნაწილებში წყალდიდობის დროს.
საიდანმა, რომელიც 2022 წელს აირჩიეს კანონმდებლად, ასევე დაადანაშაულა პრეზიდენტი გადაწყვეტილების მიღების მონოპოლიზაციაში, ხოლო პასუხისმგებლობის თავიდან აცილებაში, სხვებისთვის ბრალის დაკისრებაში.
"ეს არის კანონის დარღვევა და თავდასხმა ინსტიტუტებზე. როგორ შეუძლია პარლამენტს აღმასრულებელი ხელისუფლების პასუხისმგებლობის დაკისრება, თუ ის განახორციელებს უკანონო დაპატიმრებას კრიტიკული შეხედულებების გამო", - განუცხადა Reuters-ის საინფორმაციო სააგენტოს დეპუტატმა ბილელ მეჰრიმ.
გასულ თვეში ტუნისში ყველაზე ძლიერი ნალექის შემდეგ 70 წელზე მეტი ხნის განმავლობაში, სულ მცირე ხუთი ადამიანი დაიღუპა და რამდენიმე ადამიანი კვლავ დაკარგულია.
პრეზიდენტმა საიედმა 2019 წელს გაიმარჯვა და დაჰპირდა სტაბილურ მთავრობას წლების პოლიტიკური არასტაბილურობის შემდეგ, მას შემდეგ, რაც ხანგრძლივი დროის ლიდერმა ზინ ალ-აბიდინ ბენ ალიმ ძალაუფლება დაკარგა "არაბული გაზაფხულის" ქუჩის პროტესტების შედეგად 2011 წელს.
მისი კრიტიკოსები მას ადანაშაულებენ ავტორიტარიზმის ელემენტების ხელახლა დანერგვაში და პოლიტიკური თავისუფლებების შეზღუდვაში.
გასულ ნოემბერში ტუნისის სასამართლომ ოპოზიციის ლიდერებს, იურისტებსა და ბიზნესმენებს, რომლებიც პრეზიდენტზე გადატრიალების მცდელობაში დაადანაშაულეს, პატიმრობა მიუსაჯა.
67 წლის ლიდერი უარყოფს დიქტატურის ბრალდებებს და ამტკიცებს, რომ ის იცავს კანონს და მუშაობს ქვეყნის "გასუფთავებაზე".
ტუნისელ კანონმდებლებს აქვთ საპარლამენტო იმუნიტეტი, რაც იცავს მათ დაპატიმრებისგან ოფიციალური მოვალეობის შესრულებისას, თუმცა მათ შეუძლიათ დააპატიმრონ კრიმინალური დანაშაულის ჩადენისთვის.
მიჰყევით ტვიტერზე @BBCAfrica-ს, Facebook-ზე BBC Africa-ს ან ინსტაგრამზე bbcafrica-ს.