უფლებადამცველი ორგანიზაციები ევროკავშირს არალეგალური პირების დეპორტაციის გაზრდის წინააღმდეგ მოუწოდებენ
The Guardian 14 საათის წინ
70-ზე მეტმა უფლებადამცველმა ორგანიზაციამ მოუწოდა ევროკავშირს, უარყოს წინადადება, რომელიც მიზნად ისახავს არალეგალური პირების დეპორტაციის გაზრდას, გააფრთხილა, რომ ამან შეიძლება ყოველდღიური სივრცეები, საჯარო სერვისები და საზოგადოებრივი ურთიერთქმედება აქციოს ICE-ს სტილის საიმიგრაციო აღსრულების ინსტრუმენტებად.
გასულ მარტში, ევროკომისიამ წარმოადგინა თავისი წინადადება ევროკავშირის ტერიტორიაზე დარჩენის კანონიერი უფლების არმქონე პირთა დეპორტაციის გაზრდის შესახებ, მათ შორის პოტენციურად მათი გაგზავნა არაევროკავშირის ქვეყნებში არსებულ ოფშორულ ცენტრებში.
აღსრულების შესახებ შემოთავაზებული რეგულაცია, რომელიც ჯერ კიდევ საჭიროებს ევროპარლამენტარების მიერ დამტკიცებას, მოჰყვა მემარჯვენეების მიერ 2024 წლის ევროპარლამენტის არჩევნებში გამარჯვებას.
ორშაბათს გამოქვეყნებულ ერთობლივ განცხადებაში, ევროპის მასშტაბით 75 უფლებადამცველმა ორგანიზაციამ განაცხადა, რომ თუ დამტკიცდება, ეს გეგმები შეიძლება გაფართოვდეს და ნორმალიზდეს საიმიგრაციო რეიდებისა და მეთვალყურეობის ზომების შესახებ მთელ კონტინენტზე, ასევე გააძლიეროს რასობრივი პროფილირება.
გეგმები "გააძლიერებს სადამსჯელო სისტემას, რომელიც იკვებება მემარჯვენე რიტორიკით და ეფუძნება რასიზებულ ეჭვს, დასმენას, დაპატიმრებას და დეპორტაციას", - ნათქვამია განცხადებაში. "ევროპამ იცის, სად შეიძლება მიგვიყვანოს მეთვალყურეობის, განტევების ვაცის ძიებისა და კონტროლის სისტემებმა."
გასულ წელს გეგმების გამოცხადებისას, ევროკომისიამ აღწერა ისინი, როგორც "ეფექტური და თანამედროვე პროცედურები", რომლებიც გაზრდიდა იმ ადამიანების დეპორტაციის მაჩვენებელს, რომლებსაც უარი ეთქვათ თავშესაფარზე ან რომლებმაც გადააჭარბეს ვიზას. იმ ადამიანების ერთ მეხუთედი, რომლებსაც დარჩენის უფლება არ აქვთ, ბრუნდება წარმოშობის ქვეყანაში, ხოლო მაჩვენებელი ბოლო წლებში დიდად არ შეცვლილა.
ორშაბათის განცხადებაში ხაზგასმულია შემოთავაზებული ზომების ფართო ბუნება, გეგმით, რომელიც პოლიციას საშუალებას მისცემს, კერძო სახლებში ეძებოს არალეგალური პირები სასამართლო ბრძანების გარეშე, ასევე "სხვა შესაბამისი ნაგებობები".
შედეგი შეიძლება იყოს "ICE-ს მსგავსი რეიდები" კერძო სახლებში, ასევე საჯარო სივრცეებსა და სამუშაო ადგილებზე, თქვა მიშელ ლევოიმ "საერთაშორისო თანამშრომლობის პლატფორმის" (Platform for International Cooperation on Undocumented Migrants) მიერ. "ჩვენ არ შეგვიძლია აღშფოთებული ვიყოთ ICE-ით შეერთებულ შტატებში, ხოლო ასევე მხარს ვუჭერთ ამ პრაქტიკას ევროპაში."
შემოთავაზებამ ასევე შეიძლება მოითხოვოს საჯარო სერვისების მიერ არალეგალური პირების შესახებ შეტყობინება, რაც, სავარაუდოდ, ხელს შეუშლის ადამიანებს აუცილებელი ჯანდაცვის, განათლებისა და სოციალური სერვისების მიღებაში.
Médecins du Monde-მა, ჰუმანიტარულმა ორგანიზაციამ, განაცხადა, რომ ასეთი ნაბიჯის უფრო ფართო შედეგები უკვე თამაშდება მინესოტაში, სადაც თვეების განმავლობაში საიმიგრაციო დარბევის შემდეგ საზოგადოებრივი ჯანდაცვის კრიზისი ვითარდებოდა.
"ორსული ქალები, ბავშვები და ქრონიკული დაავადებების მქონე ადამიანები უბრალოდ თავს არიდებენ აუცილებელი ჯანდაცვის სერვისების მიღებას, თუნდაც საგანგებო სიტუაციებში და როდესაც მათი სიცოცხლე საფრთხეშია", - თქვა ანდრეა სოლერ ესლავამ ორგანიზაციიდან. "ეს მიუღებელია და ასევე შეიძლება სერიოზული საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის პრობლემები გამოიწვიოს."
იანვრის ბოლოს, გაეროს 16 უფლებადამცველმა ექსპერტმა ევროკავშირს მიმართა შემოთავაზებული რეგულაციის შესახებ. 19-გვერდიანი წერილი ჩამოთვლის მეტ-ნაკლებად 12 შეშფოთებას იმის შესახებ, თუ როგორ შეიძლება გეგმებმა დაარღვიოს საერთაშორისო ადამიანის უფლებათა ვალდებულებები.
UN-ის წერილში ასევე კითხვის ნიშნის ქვეშ დადგა ევროკავშირის მოტივები. "ჩვენ შეშფოთებულნი ვართ, რომ შემოთავაზებული რეგულაცია შეიძლება ნაწილობრივ მოტივირებული იყოს მიგრანტების სტიგმატიზაციით გარკვეული შიდა სოციალური პრობლემებისთვის, არასწორად ვარაუდით, რომ მიგრანტების მოცილება ამ პრობლემებს მოაგვარებდა", - ნათქვამია მასში და მოჰყავს საბინაო კრიზისი, როგორც მაგალითი.
ორშაბათს განცხადების ხელმომწერებმა დაამატეს გაეროს შეშფოთებას, მიუთითეს შემოთავაზებულ ზომებზე, რომლებიც მოიცავს პერსონალური მონაცემების შეგროვებას მასობრივად და ამ მონაცემების გაცვლის გაადვილებას ევროკავშირის პოლიციის ძალებს შორის.
ალამარა ხავჯა ბეტუმმა "Statewatch"-დან (Statewatch) განაცხადა: "ზედამხედველობის, პოლიციისა და რასობრივი პროფილის გაზრდა მხოლოდ გააძლიერებს რასიზმს და მემარჯვენე დღის წესრიგს - არა მიგრაციის შემცირებას. თუ მიიღება, ეს შემოთავაზებული ზომები ფუნდამენტურად დაარღვევს სამოქალაქო თავისუფლებებს, რაც არის რეალური საფრთხე, რომელზეც უნდა ვიყოთ ორიენტირებული."
დაბრუნების რეგულაცია დაგეგმილია ევროპარლამენტის სამოქალაქო თავისუფლებების კომიტეტის მიერ მარტში დასაწყისში. გასულ კვირას ევროკავშირმა უფრო ახლოს მივიდა მიგრანტებისთვის ოფშორული ცენტრების შექმნასთან მას შემდეგ, რაც მემარჯვენე და მემარჯვენე მემარჯვენეებმა გაერთიანდნენ ცვლილებების მხარდასაჭერად, რაც ხელისუფლებას მეტ ვარიანტს მისცემს თავშესაფრის მაძიებლების დეპორტაციისთვის, მათ შორის იმ ადამიანების გაგზავნას, რომლებსაც არასოდეს ყოფილან ამ ქვეყანაში.
ემანუელ აჩირიმ "რასიზმის წინააღმდეგ ევროპულმა ქსელმა" (European Network Against Racism) განაცხადა, რომ ისინი, ვინც ყველაზე მეტად დაზარალდებიან შემოთავაზებული დაბრუნების რეგულაციებით, არიან რასიზებული თემები მთელ ევროპაში, რაც პოტენციურად დაემატება ფართოდ დოკუმენტირებულ რასობრივ დისკრიმინაციას, რომელსაც ისინი უკვე აწყდებიან.
"ეს წინადადება, რომელიც არ არის ნეიტრალური მიგრაციის ზომა, წარმოადგენს პირდაპირ და არაპროპორციულ თავდასხმას საზოგადოებებზე, რომლებიც უკვე მარგინალიზებულია და ხშირად უგულებელყოფილია პოლიტიკის შემქმნელების მიერ", - თქვა მან. "ამგვარი ზომების ადგილი არ არის ევროკავშირში, რომელიც ამტკიცებს, რომ სერიოზულია სტრუქტურული რასიზმის მოგვარებაში."