ავსტრიის სასამართლომ 37 წლის მამაკაცი გაუფრთხილებლობით მკვლელობაში დამნაშავედ ცნო - Image 1 of 3
ავსტრიის სასამართლომ 37 წლის მამაკაცი დამნაშავედ ცნო გაუფრთხილებლობით მკვლელობაში მას შემდეგ, რაც მისი შეყვარებული გაყინულ სიკვდილამდე მივიდა, როდესაც წყვილი ქვეყნის უმაღლეს მწვერვალზე, გროსგლოკნერზე, იანვარში ავიდა.
ბრალდებულს, რომლის სახელი არ გამოქვეყნებულა მისი კონფიდენციალურობის დასაცავად, ინსბრუკის სახელმწიფო სასამართლომ ხუთთვიანი პირობითი სასჯელი და 9,600 ევროს (11,300 აშშ დოლარი) ჯარიმა მიუსაჯა.
სასამართლომ მოისმინა, რომ მას შემდეგ, რაც წყვილი ყინვაში ასვლის დამქანცველი დღის შემდეგ, როდესაც ისინი განრიგს ბევრად ჩამორჩნენ, ქალი დაღლილი იყო, ჰიპოთერმიით იტანჯებოდა და არ ჰქონდა ძალა, რომ გაეგრძელებინა. ისინი მწვერვალიდან დაახლოებით 50 მეტრით იყვნენ დაშორებული, როდესაც დაღამდა.
ბრალდებულმა სასამართლოს განუცხადა, რომ ის "უსასრულოდ წუხდა" შეყვარებულის გარდაცვალების გამო. მან ამტკიცებდა, რომ წყვილმა ყველა გადაწყვეტილება ერთად მიიღო და დაგეგმა მათი ასვლები, მათ შორის გროსგლოკნერის ასვლა. მისი თქმით, მისი შეყვარებულის ცოდნა შორს არ იყო მისი ცოდნისგან და ის კარგ მდგომარეობაში იყო, როდესაც პოლიციის ვერტმფრენი წყვილს ასვლისას ადრე გადაუფრინა. მან ვერ ახსნა მისი სწრაფი გაუარესება და თქვა, რომ დახმარების მოსაძებნად ჩამოვიდა მას შემდეგ, რაც მას ესაუბრა.
სასამართლომ მოისმინა, რომ სიტუაცია იყო "ძალიან სტრესული". ბრალდებულმა თქვა, რომ ის თავის შეყვარებულს ტოვებდა ქარში, როდესაც ის დახმარების მოსაძებნად წავიდა. მან სასამართლოს უთხრა, რომ ვერ აუხსნა, რატომ ვერ შემოახვია იგი სასწრაფო საბანში, რომელიც მას თან ჰქონდა, ან რატომ არ მოათავსა იგი ბინოუკ ჩანთაში. როდესაც მისი ცხედარი მოგვიანებით იპოვეს, ნივთები მის ზურგჩანთაში იპოვეს.
სასამართლო სავსე იყო ჟურნალისტებით, ადგილობრივი ხალხით და მთის საგანგებო რეაგირების ორგანიზაციების წარმომადგენლებით ავსტრიიდან და ევროპის სხვა ნაწილებიდან. ხანგრძლივი ერთდღიანი მოსმენამ მიიპყრო საერთაშორისო ყურადღება მთამსვლელთა საზოგადოებისგან, რაც უკიდურესად იშვიათ შემთხვევას წარმოადგენს ასვლასთან დაკავშირებული ინციდენტის გამო დევნის შესახებ.
გადაწყვეტილება ქმნის პრეცედენტს, რომელსაც შეუძლია გავლენა მოახდინოს საერთაშორისო სტანდარტებზე მთამსვლელობის სპორტში პასუხისმგებლობისთვის. ექსპერტები ამბობენ, რომ საქმემ შეიძლება გამოიწვიოს ცვლილებები იმის შესახებ, თუ როგორ განიხილება მთამსვლელობის ინციდენტები და შეიძლება გავლენა იქონიოს იმაზე, თუ როგორ ემზადებიან მთამსვლელები და ატარებენ თავიანთ ექსპედიციებს.
გადაწყვეტილება გასაჩივრებადია.