ფრანგი ჯარისკაცი გარდაიცვალა წვეულებაზე თამაშის დროს სროლის შედეგად
ფრანგი ჯარისკაცი გარდაიცვალა მას შემდეგ, რაც მას თავში ესროლეს სხვა ჯარისკაცებთან თამაშის დროს წვეულებაზე, ადგილობრივი მედიის ცნობით.
ბრიგადირი ალექსანდრე ლანკბინი მძიმედ დაშავდა ინციდენტის დროს გასულ შაბათს, როდესაც ესწრებოდა წვეულებას, რომელშიც ალკოჰოლი მონაწილეობდა პერსის სამხედრო სასწავლო საავადმყოფოში, პარიზის დასავლეთით, კლამარში.
საფრანგეთის პროკურორების თქმით, დატვირთული ცეცხლსასროლი იარაღი გასროლილი იქნა, რასაც აღწერდნენ, როგორც ჯარისკაცებს შორის თამაშს და ტყვიამ ლანკბინს თავში დაარტყა.
ლოიკ მიზონმა, პარიზის სამხედრო გუბერნატორმა, თქვა, რომ მან "ღრმა მწუხარებით" შეიტყო 20 წლის ასაკში მისი გარდაცვალების შესახებ პარასკევს მისი დაზიანებების შედეგად.
"მე მსურს გამოვხატო ჩემი ღრმა თანაგრძნობა მისი ოჯახისა და საყვარელი ადამიანების მიმართ და დავარწმუნო ისინი შეიარაღებული ძალების სრული მხარდაჭერის შესახებ", - თქვა მან X-ზე გამოქვეყნებულ პოსტში.
ბრიგადირი ლანკბინი მსახურობდა 35-ე პარაშუტის საარტილერიო პოლკში, რომელიც განლაგებულია ტარბეში და იყო განლაგებული ოპერაცია სენტინელის ფარგლებში, გრძელვადიანი საშინაო უსაფრთხოების ოპერაცია.
პროკურორების თქმით, შაბათს საღამოს პერსის საავადმყოფოში განთავსებულმა ოთხმა ჯარისკაცმა დაიწყო თამაში, რომელიც ცნობილია სამხედროებში, რომელიც გულისხმობს კოლეგის განიარაღებას და იარაღის გამორთვას.
თამაშის დროს იარაღი ჩვეულებრივ გაუტვირთავია, მაგრამ ამ შემთხვევაში ასე არ იყო, ადგილობრივი მედიის ცნობით.
თამაშის დროს გაისროლეს, რის შედეგადაც ლანკბინს თავში მოხვდა.
სამი ჯარისკაცი, რომლებიც ასევე განლაგდნენ ოპერაცია სენტინელის ფარგლებში, სამშაბათს პარიზის სასამართლოს წინაშე წარსდგნენ სროლის საქმესთან დაკავშირებით, ადგილობრივი მედიის ცნობით.
ერთ ჯარისკაცს ბრალი წაუყენეს "ძალადობაში იარაღით, რომელიც იწვევს მუდმივ ინვალიდობას და ბრძანებების დარღვევას ალკოჰოლის მოხმარებით", იტყობინებიან.
დანარჩენ ორ ჯარისკაცს, როგორც იტყობინებიან, ბრალი წაუყენეს "სხეულის უნებლიე დაზიანებაში, რაც იწვევს სამუშაო უუნარობას სამ თვეზე მეტ ხანს, უსაფრთხოების ან სიფრთხილის მარეგულირებელი ვალდებულების აშკარა განზრახ დარღვევის გზით".
მათ ასევე ბრალი წაუყენეს "დანაშაულის ან დანაშაულის ადგილის გაყალბებაში მართლმსაჯულების კურსის შესაჩერებლად".
ლანკბინის გარდაცვალების შემდეგ, ბრალდებები სავარაუდოდ ხელახლა კლასიფიცირდება.
გამოძიება გადაეცა კრიმინალურ საგამოძიებო სამსახურს Hauts-de-Seine-ში.