სამხრეთ კორეის ყოფილი პრეზიდენტი იუნ სუკ-იოლი სამუდამო პატიმრობით დასაჯეს აჯანყების ხელმძღვანელობისთვის - Image 1 of 2
სამხრეთ კორეის ყოფილი პრეზიდენტი იუნ სუკ-იოლი სამუდამო პატიმრობით დასაჯეს აჯანყების ხელმძღვანელობისთვის, სამხედრო მმართველობის დაწესების მცდელობისთვის.
იუნმა სცადა კონსტიტუციის დარღვევა სამხედროების განლაგებით, რათა დაეხურა ეროვნული ასამბლეა და დაეპატიმრებინა პოლიტიკოსები 2024 წლის 3 დეკემბერს, სეულის სასამართლომ დაადგინა. მისმა ქმედებებმა ფუნდამენტურად დააზიანა სამხრეთ კორეის დემოკრატია და იმსახურებს მკაცრ სასჯელს, განუცხადა მოსამართლე ჯი გი-იონმა სასამართლოს.
პროკურორებმა სიკვდილით დასჯა მოითხოვეს.
მიუხედავად იმისა, რომ ხანმოკლე იყო, იუნის სამხედრო კანონის ბრძანებამ ქვეყანა იმაზე მეტად პოლარიზებული დატოვა, ვიდრე ოდესმე ყოფილა და ეს ღრმა განხეთქილება სრულად იყო ნაჩვენები განაჩენის გამოტანისას.
იუნის მხარდამჭერების დიდი ბრბო შეიკრიბა სასამართლოს გარეთ მოსმენის დაწყებამდე, ეჭირათ ბანერები წარწერით "იუნი ისევ". ბევრი მათგანი განაჩენის გამოტანის შემდეგ ატირდა.
ასევე იმყოფებოდნენ ანტი-იუნის მომიტინგეები, რომლებიც მოითხოვდნენ მის სიკვდილით დასჯას.
თავად იუნმა არ გამოავლინა ემოცია, როდესაც გაიგო მისი ბედი. მისმა ადვოკატებმა განაცხადეს, რომ განაჩენი არ იყო გამყარებული მტკიცებულებებით და დაადანაშაულეს მოსამართლე წინასწარ დაწერილი სცენარის მიყოლაში.
თუ რომელიმე მხარე გაასაჩივრებს, საქმე უზენაესი სასამართლოს წინაშე დადგება, რაც ნიშნავს, რომ განაჩენის გამოტანას შეიძლება თვეები დასჭირდეს.
იუნმა შოკში ჩააგდო თავისი ერი 2024 წლის 3 დეკემბერს, პირდაპირ ეთერში გამოაცხადა სამხედრო კანონი.
მან განაცხადა, რომ ეს იყო "ანტი-სახელმწიფო" ძალების დასაცავად, რომლებიც თანაუგრძნობდნენ ჩრდილოეთ კორეას, მაგრამ მალევე გაირკვა, რომ მას ამოძრავებდა საშინაო პრობლემები: ოპოზიციამ, რომელსაც პარლამენტში უმრავლესობა ჰქონდა, ის უმწეო პრეზიდენტად დატოვა, ხოლო მისი ცოლი კიმ კეონ ჰიე კორუფციის ბრალდებების ცენტრში იყო.
მან უკან დაიხია ბრძანება რამდენიმე საათში, მას შემდეგ რაც კანონმდებლებმა გზა გაიკვლიეს ეროვნულ ასამბლეაში მის გადასალახად.
ამის შემდეგ იყო თვეების პოლიტიკური ქაოსი, იუნის იმპიჩმენტი და მის წინააღმდეგ და სხვა მაღალი თანამდებობის პირების წინააღმდეგ ბრალდებების სერია.
ყოფილი პრემიერ მინისტრი ჰან დუკ-სუ გასულ თვეს 23 წლით დააპატიმრეს აჯანყებაში მონაწილეობისთვის, ხოლო ყოფილმა თავდაცვის მინისტრმა კიმ იონგ-ჰიუნმა, რომელმაც იუნს ურჩია სამხედრო კანონის დაწესება, ხუთშაბათს 30 წლით დააპატიმრეს.
ყოფილი შინაგან საქმეთა მინისტრი ლი სანგ-მინი, ყოფილი დაზვერვის მეთაური როჰ სანგ-ვონი და ყოფილი პოლიციის უფროსი ჩო ჯი-ჰო იყვნენ სხვა ოფიციალურ პირებს შორის, რომლებიც დააპატიმრეს, რასაც მოსამართლეებმა "აჯანყება ზემოდან" უწოდეს.
უსაფრთხოება სასამართლოს გარეთ ხუთშაბათს მჭიდრო იყო, ათობით პოლიციის ავტობუსით, რომლებიც ქმნიდნენ კორდონს საზოგადოებრივი წვდომის შესაზღუდად. ადგილობრივი მედიის ცნობით, უსაფრთხოების ოპერაციებისთვის 1000-ზე მეტი ოფიცერი იყო განლაგებული.
სასამართლოში მოსამართლემ იუნი "აჯანყების ლიდერად" მოიხსენია, თუმცა მსაჯულთა პანელმა ვერ დაადგინა საკმარისი მტკიცებულება, რომ დაედგინა, რომ მან ერთი წლით ადრე დაგეგმა სამხედრო კანონის ბრძანება.
იუნმა დაიცვა თავისი ქმედებები მთელი სასამართლო პროცესის განმავლობაში, ამტკიცებდა, რომ როგორც პრეზიდენტს, მას ჰქონდა უფლებამოსილება გამოეცხადებინა სამხედრო კანონი, აფრთხილებდა ოპოზიციის პარტიების მთავრობისთვის ხელის შეშლის შესახებ.
მან შეინარჩუნა, რომ ბრძანება აუცილებელი იყო "ხალხის თავისუფლებისა და სუვერენიტეტის დასაცავად და ერისა და მისი კონსტიტუციის შესანარჩუნებლად".
მმართველმა დემოკრატიულმა პარტიამ, რომელმაც საპრეზიდენტო არჩევნები მოიგო იუნის გადაყენების შემდეგ, დაადანაშაულა სასამართლო "სასამართლო სამართლიანობის შელახვაში" სიკვდილით დასჯის არ მიცემით.
"[იუნმა] მოაწყო აჯანყება, რომელმაც შეარყია ჩვენი ერის საფუძვლები", - თქვა პარტიის ლიდერმა ჯუნგ ჩონგ-რაემ.
"[დღეს გადაწყვეტილება] არის მკაფიო რეგრესი ხალხის რევოლუციიდან... საზოგადოება მას ღრმად არადამაკმაყოფილებლად და მიუღებლად მიიჩნევს."
სამხრეთ კორეას სიკვდილით დასჯის რიგში არავინ დაუსჯია 1997 წლის დეკემბრიდან, ამიტომ სიკვდილით დასჯაც კი იუნისთვის, ფაქტობრივად, სამუდამო პატიმრობა იქნებოდა.
იუნი უკვე იხდის სასჯელს ძალაუფლების ბოროტად გამოყენებისა და საკუთარი დაპატიმრების შეფერხებისთვის სამხედრო კანონის ბრძანების შემდეგ. მას ჯერ კიდევ სამი სხვა დაკავშირებული სასამართლო პროცესი ელის.
იუნამდე რამდენიმე ყოფილ პრეზიდენტს ასევე წაუყენეს ბრალი და დააპატიმრეს, მაგრამ ისინი შეიწყალეს მხოლოდ ორიდან ხუთ წლამდე პატიმრობის შემდეგ - და ბევრი მოელის იგივეს იუნისთვის.