ნასამ Starliner-ის მისიას "ტიპი A" ავარია უწოდა
ნასამ 2024 წლის წარუმატებელი სტარლაინერის მისიას, რომელმაც ორი ასტრონავტი თვეების განმავლობაში კოსმოსში დატოვა, "ტიპი A" ავარია უწოდა, როგორც ეს ახალ მოხსენებაშია ნათქვამი.
კატეგორია არის კოსმოსური სააგენტოს ყველაზე მძიმე, რომელიც დაცულია 2 მილიონ დოლარზე მეტი (£1.49) ზიანისთვის, სატრანსპორტო საშუალების ან მისი კონტროლის დაკარგვისთვის ან სიკვდილისთვის.
ხუთშაბათს ნასას ახალმა უფროსმა, ჯარედ ისააკმანმა, გააკრიტიკა Boeing, რომელმაც ააშენა Starliner და კოსმოსური სააგენტო ცუდი გადაწყვეტილების მიღებისა და ლიდერობისთვის, რამაც გამოიწვია წარუმატებელი მისია.
ინციდენტმა გლობალური ყურადღება მიიპყრო მას შემდეგ, რაც პილოტები თითქმის ცხრა თვე გაატარეს კოსმოსში, სანამ სახლში დაბრუნდებოდნენ გასულ მარტში.
ისააკმანმა, რომელმაც ნასას მთავარი თანამდებობა დაიკავა 2025 წლის ბოლოს აშშ-ს პრეზიდენტის დონალდ ტრამპის ნომინაციის შემდეგ, თქვა, რომ კოსმოსურ ხომალდს ჰქონდა პრობლემები მის წინა ბოლო მისიებში, მაგრამ მაინც მიიღეს ტესტი.
"ჩვენ ვასწორებთ ამ შეცდომებს. დღეს ჩვენ ოფიციალურად ვაცხადებთ "ტიპი A" ავარიას და უზრუნველვყოფთ ლიდერობის ანგარიშვალდებულებას, რათა მსგავსი სიტუაციები აღარასოდეს განმეორდეს."
ნასას "ტიპი A" შეფასება აყენებს სტარლაინერის ინციდენტს იმავე დონეზე, რომელიც მიენიჭა 2023 წლის კოლუმბიისა და 1986 წლის ჩელენჯერის კოსმოსური შატლის ფატალურ კატასტროფებს.
სააგენტომ განაცხადა განცხადებაში: "მიუხედავად იმისა, რომ არ ყოფილა დაზიანებები და მისიამ დაიბრუნა კონტროლი დოკინგამდე, ეს უმაღლესი დონის კლასიფიკაციის აღნიშვნა აღიარებს, რომ არსებობდა მნიშვნელოვანი ავარიის პოტენციალი."
ნასას 312 გვერდიანი ანგარიში მოდის მას შემდეგ, რაც სააგენტომ დაავალა დამოუკიდებელი საგამოძიებო ჯგუფი, რათა დაადგინოს მიზეზები პრობლემური მისიის უკან.
გამომძიებლებმა ხაზი გაუსვეს ტექნიკის გაუმართაობას, ლიდერობის შეცდომებს და ორგანიზაციებში არსებულ კულტურულ პრობლემებს, რამაც გამოიწვია პირობები, რომლებიც არ აკმაყოფილებდა კოსმოსური სააგენტოს უსაფრთხოების სტანდარტებს.
ანგარიშმა ასევე ხაზი გაუსვა ცუდ ინჟინერიას და ზედამხედველობის ნაკლებობას Boeing-ში, რამაც ხელი შეუწყო რვადან თოთხმეტ დღემდე მისიის თვეებად გადაქცევას სატესტო პილოტებისთვის, სუნი უილიამსისა და ბატჩ ვილმორისთვის.
წყვილი თვეების განმავლობაში ელოდა საერთაშორისო კოსმოსურ სადგურზე, სანამ მარტში SpaceX-ის რეისით მიიღებდნენ. ორივე პილოტი მას შემდეგ პენსიაზე გავიდა სააგენტოდან.
ნასამ განაცხადა, რომ ის მიიღებს ამას, როგორც საბოლოო ანგარიშს და იღებს მაკორექტირებელ ქმედებებს დასკვნების გადასაჭრელად.
"მიუხედავად იმისა, რომ Boeing-მა ააშენა Starliner, ნასამ მიიღო იგი და გაუშვა ორი ასტრონავტი კოსმოსში", - თქვა ისააკმანმა.
"მისიებისთვის, რომლებიც ცვლიან სამყაროს, ჩვენ უნდა ვიყოთ გამჭვირვალე როგორც ჩვენი წარმატებების, ასევე ჩვენი ნაკლოვანებების შესახებ. ჩვენ უნდა ვაღიაროთ ჩვენი შეცდომები და დავრწმუნდეთ, რომ ისინი აღარასოდეს მოხდება."