ნიგერიის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ გამოსცა სასწრაფო გაფრთხილება იმის შესახებ, რასაც ის აღწერს, როგორც მისი მოქალაქეების მზარდ უკანონო რეკრუტირებას უცხო კონფლიქტებში საბრძოლველად.
ეს მას შემდეგ მოხდა, რაც უკრაინის ოფიციალურმა პირებმა განაცხადეს, რომ მათ იპოვეს ორი ნიგერიელის ცხედარი, რომლებიც, მათი თქმით, გასულ წელს ბრძოლაში მოკლეს.
ნიგერიამ არ დაადასტურა ეს სიკვდილი, მაგრამ კვირას განცხადებაში, საგარეო საქმეთა სამინისტროს სპიკერმა კიმიეიმ იმოტომიმ ებიენფამ გამოავლინა, რომ "რამდენიმე ნიგერიელი, რომლებიც ასეთ სამწუხარო სიტუაციებს ემსხვერპლნენ, განლაგდნენ საბრძოლო ზონებში მას შემდეგ, რაც შეცდომაში შეიყვანეს და იძულებულნი გახდნენ ხელი მოეწერათ სამხედრო სამსახურის კონტრაქტებზე".
კენიამ მსგავსი გაფრთხილება გამოსცა თავისი მოქალაქეებისთვის.
ნიგერიის ოფიციალური პირების თქმით, გამოძიებები და უსაფრთხოების ანგარიშები მიუთითებს, რომ ზოგიერთი მოქალაქე მიიზიდა დაპირებებით კარგად ანაზღაურებადი დასაქმების, უსაფრთხოების სამუშაოს, საგანმანათლებლო შესაძლებლობების ან მიგრაციის წახალისების შესახებ, მხოლოდ იმისთვის, რომ აღმოჩნდნენ აქტიურ საომარ ზონებში.
ზოგიერთ შემთხვევაში, მსხვერპლებს, სავარაუდოდ, აიძულებდნენ ხელი მოეწერათ კონტრაქტებზე, რომლებიც დაწერილი იყო უცხო ენებზე სათანადო იურიდიული რჩევის გარეშე და მათი სამგზავრო დოკუმენტები ჩამორთმეული იყო ჩასვლისას.
შუამავლები ასევე ამბობენ, რომ ისინი აწყობენ მოგზაურობას ტურისტული ან სხვა არასამხედრო ვიზების გამოყენებით.
ებოენფამ გააფრთხილა ნიგერიელები, თავი აარიდონ ასეთ შეთავაზებებს, ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ისინი არა მხოლოდ საფრთხეს უქმნის სიცოცხლეს, არამედ შეიძლება არღვევდეს ნიგერიისა და საერთაშორისო კანონებს, რომლებიც ეხება დაქირავებულთა საქმიანობას და უცხოურ ჩარიცხვას.
ნიგერიის მთავრობამ განაცხადა, რომ ის მუშაობს ადგილობრივ და საერთაშორისო პარტნიორებთან ამ შემთხვევების გამოსაძიებლად და საზოგადოების ინფორმირებულობის გასაძლიერებლად.
მისი დიპლომატიური მისიები საზღვარგარეთ დაავალეს საკონსულო მხარდაჭერის გაძლიერებას და მოქალაქეებისთვის რჩევების გაცემას.
უკრაინის დაზვერვის შეფასებით, 36-ზე მეტი აფრიკული ქვეყნიდან 1400-ზე მეტი ადამიანი იქნა დაქირავებული რუსეთისთვის საბრძოლველად. თავად უკრაინამ ადრე გააკრიტიკა აფრიკის მოქალაქეების რეკრუტირების მცდელობის გამო მის მხარეს საბრძოლველად.
აფრიკის მთავრობებმა სულ უფრო მეტად გააფრთხილეს თავიანთი მოქალაქეები და მუშაობდნენ მოტყუებული პირების რეპატრიაციაზე, რომლებიც შეუერთდნენ კონფლიქტს.
გასულ კვირას სამხრეთ აფრიკამ გამოაცხადა, რომ რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა პირობა დადო, რომ დახმარებას გაუწევს სამხრეთ აფრიკელი მოქალაქეების სამშობლოში დაბრუნებას, რომლებიც უკრაინაში გაემგზავრნენ რუსეთის ძალებთან შესაერთებლად.
გადამდგარმა ნიგერიელმა სამხედრო ექსპერტმა მაიორ ბაშირ გალმა განუცხადა BBC-ს, რომ ნიგერიელებისა და სხვა აფრიკელების რეკრუტირება უცხო კონფლიქტებში არ არის უპრეცედენტო.
"იუგოსლავიის საკითხების დროსაც კი მრავალი წლის წინ, ჩვენ გვქონდა ეს პრობლემა და სამწუხაროა, რომ ჩვენი ახალგაზრდობა ამ ხაფანგებში ვარდება და სიცოცხლეს კარგავს ომს, რომელიც მათთვის არაფერს ნიშნავს", - თქვა მან.
ეწვიეთ BBCAfrica.com-ს აფრიკის კონტინენტიდან მეტი ახალი ამბებისთვის.